Çocuk Yardımı Nereden Nasıl Alınır?

0
9
Doğum yardımı parası

Doğum yardımı, 15.05.2015 tarihinden ve sonrasında gerçekleşen doğumlar için verilmektedir. Bu tarihten önce doğan çocuklar için doğum yardımı verilmez. Ancak ödenecek miktarın hesaplanmasında kaçıncı çocuk olduğunun tespit edilmesi için 15.05.2015 tarihinden önce doğmuş olan çocuklarda sayılacaktır.

Çocuk yardımı alabilmesi için annenin sağ olması ve Türk vatandaşı olması gerekmektedir. Başvurular Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, Sosyal Hizmet Merkezleri yapılacaktır. Yurtdışında yaşayanlar içinse Büyükelçilikler ve Konsolosluklara başvuru yapılabilir.

Doğum yardımı kapsamında ailelere canlı doğan birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocuklar için ise 600 TL miktarında yardım yapılacaktır.

Doğum parasından yararlanmak isteyen vatandaşlar başvurularını Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri ve Sosyal Hizmet Merkezlerine yapabilecekler, yurtdışında yaşayanlar ise konsolosluklara başvurabilecekler. Kamuda çalışanlar çalıştıkları kurumlara başvuru yapabilirler.

Doğum yardımı parası her çocuk için bir defa verilecektir. Yardım parasını anlaşmalar bankalar ve PTT şubelerinden T.C. kimlik numarası ile başvurarak alınabilecek. Yardımdan yararlanmak için annenin sağ ve Türk vatandaşı olması gerekmektedir. Yardımı zorunlu hallerde bakanlığın izni ile babaya da ödenebilecektir.

Doğum yardımı parası sadece 15 Mayıs 2015’ten sonra doğan çocuklar için yapılacaktır. Öncesinde doğan çocuklara yardım yapılmayacaktır. Ancak çocuk parası için alacağınız tutarda esas çocuk sırası önemlidir. Yani en son doğan çocuk kaçıncı sırada ise ona göre verilecek olan doğum yardımı tutarı değişecektir. Birinci çocuk için 600 TL verilirken, üçüncü çocuk için 600 TL doğum parası ödemesi alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 65 Yaş Maaşı Nasıl Alınır? 2020 Yaşlılık Aylığı Ne Kadar? başlıklı makalemizde 65 yaş aylığı hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here