Yeni Doğan Çoçuk Parası 2017

0
7
Çocuk Parası Alma Şartları

SGK Çocuk Yardım Parası Nedir?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ‘nın ortaklaşa haya geçirdiği projelerden birisi de doğum yardımı parası olup, halk arasında daha çok SGK çocuk parası olarak bilinmektedir. Bu yardıma göre; 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğan TC vatandaşı her çocuğun annesine belirli miktarlarda, bir defaya mahsus olmak üzere yardım yapılmaktadır. Bu yardımın miktarı ise çocuğun kaçıncı çocuk olduğuna göre değişmektedir. Doğan çocuğun ilk çocuk olması halinde 300 TL, ikinci çocuk olması halinde 400 TL, üçüncü çocuk ya da daha sonraki çocuklardan birisi olması halinde ise 600 TL yardım yapılmaktadır.

Çocuk Parası Başvurusu

Bu sosyal yardımdan yararlanmak isteyenlerin, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Kamu personelinin işlemleri için; ilgili kuruma başvuruda bulunulması gerekmektedir. Çalışanların ise başvuru formu ile birlikte kendilerine en yakın Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne başvuruda bulunmaları yeterli olacaktır. Ayrıca annenin ya da babanın SGK ‘lı olması gibi bir şart bulunmaktadır. Buradaki ana şartlar; çocuğun TC vatandaşı olması (Türk Vatandaşlığı Kanuna göre), çocuğun canlı olarak dünyaya gelmesidir.

Posta İle de Yapılıyor

Başvuruların posta ile de yapılabildiğini hemen yeri gelmişken söyleyelim. Bunun için gönderilecek belge ve başvuru dilekçesinin; iadeli taahhütlü ya da kargo yoluyla gönderilmesi gerekmektedir.

Çocuk Parası Nereye Yatıyor?

SGK Çocuk parası ile yapılan yardımlar; annenin adına PTT şubelerine yatırılmaktadır. Anne TC vatandaşı değil ise; bu durumda yardım babanın adına yatırılacaktır. Annenin ölmesi halinde de söz konusu para yine babanın adına yatırılacaktır. Annenin adına PTT ‘ye yatan parayı baba çekememektedir. Aynı şekilde babanın adına yatırılan parayı PTT ‘den anne de çekemeyecektir.

İşlemler Ne Kadar Sürüyor?

Çocuk parası başvurusu sonrasında eğer herhangi bir eksik belgeniz yok ise; bu durumda başvurunuz onaylanacak, onaylanması sonrasından işleme alınarak paranızın ödenmesine geçecek olan süreç ise; tahminen 15 – 45 gün arası bir süre alacaktır. Bu süre başvuruda bulunduğunuz il ya da ilçenin Aile ve Sosyal Politikalar Merkezi ‘nin yoğunluğuna göre değişecektir.

Yatıp Yatmadığı Nereden Öğrenilir?

Sürekli PTT ‘ye gitmek yerine; çocuk parasının yatıp yatmadığını öğrenmeniz de mümkündür. Bunun için yapabileceğiniz işlemler; E Devlet üzerinden çocuk parası ödemesinin yatıp yatmadığını sorgulayabilir ya da yine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ‘nın danışma hattı olan Alo 170 ‘i de arayarak, çocuk paranızın akıbetini öğrenebilirsiniz.

Yurt Dışında Yaşayanlar da Alabiliyor

Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın da çocuk parası yardımı almaya hakları var. Ayrıca Mavi kart sahipleri de kapsam içerisine alınmış durumda. Yurt dışındaki kişilerin de; doğumun gerçekleşmesi ile birlikte aynı belgelerle; konsolosluklara ya da büyükelçiliklere başvurması gerekiyor.

Çocuk parası ile ilgili olarak sorularınız ve kafanıza takılan konular için Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ‘nın ücretsiz danışma hattı olan Alo 144 Sosyal Yardım Hattını arayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 65 Yaş Maaşı Nasıl Alınır? 2020 Yaşlılık Aylığı Ne Kadar? başlıklı makalemizde 65 yaş aylığı hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here