Çeyiz Parası Nasıl Alınır?

Çeyiz Parası Nasıl Alınır?

Halk arasında çeyiz parası olarak bilinen evlenme yardımı, baba ve/veya annesinin vefatı nedeniyle SGK’dan yetim maaşı alan kız çocuklarına resmi olarak evlenmeleri halinde verilen ödeneğe evlenme ödeneği ya da çeyiz parası denmektedir. Erkek çocukların evlenme ödeneği (çeyiz parası) alma hakkı yoktur. Çeyiz parasını almak için iki şart aranmaktadır. Bunlardan birincisi, ölüm aylığı almak, ikincisi de bu aylığı alırken evlenmiş olmaktır.

SGK‘dan aldıkları aylıkların evlilik sebebiyle kesilmesi gereken kız çocuklarına resmi olarak evlenmeleri ve yazılı olarak talepte bulundukları takdirde, almakta oldukları aylıkların iki yıllık tutarı bir sefere mahsus olmak üzere evlenme ödeneği olarak peşin ödenmektedir.

Çeyiz parası alabilmek için “yetim aylığı almak” şartı bulunmaktadır. Çalışması veya başka bir nedenle yetim aylığı almadığında evlenen kız çocukları hak sahibi olmadıkları için çeyiz parası alamazlar. Ancak, işten ayrılıp yetim aylığı almaya başlayan ve yetim aylığı alırken evlenen kız çocuğuna çeyiz parası verilmektedir. Çeyiz parası alacak yetim kız çocukları 4/a (SSK) ve 4/b (Bağ-Kur) kapsamındaysalar, bağlı bulundukları Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine veya SGK Merkez Müdürlüklerine başvuru yapılması gerekir.

Çeyiz Parasının miktarı SGK’dan alınmakta olan aylığının 2 yıllık tutarı, yani 24 katına denk gelmektedir.Örneğin, 700 TL ölüm aylığı alan bir kız çocuğuna evlendiğinde 16.800 TL çeyiz parası verilecektir.

4/a ve 4/b sigortalılarının hak sahibi kız çocukları çeyiz parası isteklerini Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi ile yapmaları gerekmektedir. Evlenme tarihi nüfus kütüğüne kaydedilmişse, evlilik cüzdanı fotokopisinin de başvuru esnasında kuruma verilmesi zorunludur.

Oylama

Bir önceki yazımız olan Evde Bakım Maaşı Yatan İller Listesi Ocak 2019 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın