Cari Oran Nedir Ne İşe Yarar

0
8

Daha önceden birçok ekonomik terim ile ilgili sizlere açıklamada bulunduğumuz üzere bu yazımızda da sizler için  yine bir ekonomik terim olan Cari Oran Nedir Ne İşe Yarar kısaca bahsetmeye çalışacak, bazı örnek hesaplama ve formülleri paylaşmaya çalışacağız.

Cari Oran Nedir

Her işletmenin  belli bir gelir gider, stok tutma ve bu öğelerin hem finans hem de karlılık açısından kontrol edilmesi gerekir. İşletmeler kâr etmek amacıyla kurulur ve işletilir. Bu kar ve zarar verilerini farklı finansal tablolarda kullanılır. Bu tablolar hazırlanırken bazı terimler ve bazı formüllerden yararlanılır. Cari oranlar likidite durumunun kontrolünde kullanılan  oranlardır. Şimdi bu formül ve terimleri açıklayalım.

A)CARİ ORAN

B)NAKİT ORANI

  1. C) ASİT – TEST ORANI
  2. D) STOK BAĞIMLILIK ORANI

Şimdi sırasıyla bu terimlerin ne olduğuna ve yine nasıl hesaplandığını da sizlerle paylaşalım.

A) Cari Oran: İşletmeye nakit desteği için kredi başvurusunda bankların işletmenin mali tablolarında inceleyecekleri ilk orandır. Likidite oranların altında bulunan cari oran dönen varlıkların kısa vadeli borçlarımıza bölünmesi ile bulunur.Kısa dönemli borçlarımızın ödenmesinde zorluk olup olmadığını gösterir.Cari oranın 2.00’ın üzerinde olması işletmenin kısa dönem borçlarını ödemesinde bir sorun yaşamayacağının teyididir.

Cari Oran = Dönen Varlıklarımız / Kısa Vadeli Borçlarımız

B) Nakit Oranı : Alacaklarımızı alamadığımız yani işletmemizi gelen bütün nakit akışlarının durması ve gelmemesi durumunda elde mevcut olan nakit ve menkul kıymetlerle kısa süreli borçların ne kadar bir payını ödeyebileceğimizi gösteren orandır. Nakit oranına disponibilite oranı da denmektedir. Nakit oranın 1.00’ın üzerinde olması şirket için bir avantaj ve hep üstünde olması istenir. Hazır Değerler ve Menkul Kıymetler toplamının Kısa Vadeli Yabancı Kaynaklara bölünmesi ile bulunur.

Nakit Oran = ( Hazır Değerler + Menkul Kıymetler ) / Kısa Vadeli Yabancı Kaynaklar

C) Asit -Test Oranı: Bir işletmenin nakit varlıklarının cari borçlarına oranıdır. Bu oranında 1.00’ın üzerinde olması işletmenin borçlarını ödeyebileceği ve borçlarına karşılık bekleyen bir nakit parası olduğunu gösterir. Asit -Test oranı işletmenin nakit ihtiyacına borçlarını ödeyip ödeyemeyeceğini gösteren en doğru oranda diyebiliriz. Asit -Test Oranı Hazır Değerler,Menkul Kıymetler ve Alacakların toplamının Kısa Vadeli Yabancı Kaynaklara bölünmesi ile bulunur.

Asit-Test Oran = ( Hazır Değerler + Menkul Kıymetler + Alacaklar ) / Kısa Vadeli Yabancı Kaynaklar

D) Stok Bağımlılık Oranı : İşletmenin borçlarını öderken stoklardaki ürünlerden ne kadar yardım alınacağını gösteren orandır. Yani borçlarımızı öderken ne kadar stoklardan ürün satmamız gerektiğini gösteren orandır. Bir işletmede Stok Bağımlılık oranı ne kadar az ise firma için bu bir avantajdır. Firma güçlü ve piyasa şartlarına dayanma olasılığı daha fazladır.

Stok Bağımlılık Oran = [ Kısa Vadeli Yabancı Kaynaklar – ( Hazır Değerler + Menkul Kıymetler )  ] / Stoklar

Vermiş olduğumuz formüllerle sizler de kendi işletmenizin hesaplamalarını yapabilir ve buna göre bir strateji belirleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Emlak Konut Borç Sorgulama başlıklı makalemizde Emlak Konut ve emlak konut nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here