Cari Açık Ne Demek

0
8
240 ay - 20 yıl vadeli ev kredisi

Ülkemizin en önemli gündemlerinden birisi olan Cari açık konusuyla ilgili vatandaşından ekonomistine, esnafından memuruna hemen hemen herkes  bir yorum yapmaktadır. Ülke ekonomisi açısından önem arz eden bir durum olduğu için de sürekli gündemdeki yerini de korumaktadır. Bu yazımızda sizlere cari açık ne demek, cari açığın ülke ekonomisine etkisi gibi konuları işleyerek bilgi paylaşımında bulunmaya çalışacağız.

Cari Açık Nedir

Cari açık; bir ülkenin, kurumun, işletmenin yapmış olduğu ihracat miktarı ile yapmış olduğu ithalat miktarı arasındaki farka işaret eden değerdir. Bu değerin yüksek miktarlarda olması ilgili ülke ekonomisi için olumsuz sonuçlar doğuracaktır.

İthalat Nedir

İthalat; yurt dışından satın alınarak ülkeye getirilen malların değeri anlamına gelmektedir. Türkiye ‘de ithalat oranı yüksek düzeylerde olup, her geçen gün büyümeye de devam etmektedir.

İhracat Nedir

İhracat; ülke içerisinde bulunan bir malın başka bir ülkeye satılması sonrasında sonucunda elde edilen maddi değeri ifade etmektedir. Türkiye ihracat yapan bir ülke olup, her geçen gün ihracat oranını artırmaya devam etmektedir.

Türkiye ‘de İhracat ve İthalat Oranlarının Durumu ve Cari Açığı

Hepimiz biliyoruz ki; Türkiye ‘nin ithalatı, ihracatına göre oldukça oldukça yüksek bir ülke. Bundan dolayı da cari açık seviyeleri ciddi rakamlara çıkıyor. 2016 yılı Temmuz ayında açıklanan cari açık miktarımız 2,6 milyar dolar olarak belirtilmiştir. Cari açığın yüksek olması da ister istemez ekonomi de bazı hususları tetiklemektedir.

Cari Açık Neden Büyür

Aslına bakıldığında bu konuda devletten ziyaden vatandaşlar olarak daha çok işe yarayacak hareketlere imza atabiliriz. Yerli malı kullanımı konusunda biraz daha kararlı davranıp, özellikle teknoloji harcamalarında biraz daha titiz davranırsak cari açık konusunda ciddi anlamda aşama kaydedilecektir. Ancak günümüzde insanlar; yeni çıkan bir cep telefonu için bile 2 – 3 gün önceden marketlerin önünde sıraya girebiliyorlar. Hal böyle olunca da cari açık yükselişe geçebiliyor.

Carı Açığın Ekonomiye Etkisi

Cari açığın yükselmesi ile birlikte en çok etki edeceği konu döviz kuru olacaktır. Döviz kuru yükselecek, bu da iç piyasayı olumsuz etkileyecektir. Hâliyle bunun sonucunda iç Pazar etkilenecek, dövize bağlı olan ham maddelerin fiyatı artacak, bunun sonucunda da son ürünün fiyatı artacak ve yine bundan vatandaş etkilenecektir.

Cari Açık Nasıl Kapanır

Bunun için kesinlikle ihracatın daha da artması gerekiyor. Eğer bunu yapamıyorsak da en azından ithalatı frenlemeliyiz. Bu konuyu daha iyi analiz etmek için Türkiye ‘nin ithal ettiği ürünlere bakmak lazım. Tabii ki bu ürünlerin başında teknoloji geliyor. Bu sebeple ülke olarak kendi teknolojimizi üretmeye başlamalıyız. Bilgisayar, tablet, akıllı telefon, notebook gibi özellikle ithalatta ciddi rakamlara tekabül eden ürünleri kendimiz üretebiliyor hale geldiğimiz an artık cari açıkla ciddi anlamda mücadele edebileceğimiz gün olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Emlak Konut Borç Sorgulama başlıklı makalemizde Emlak Konut ve emlak konut nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here