Borsada Kazanmak İçin Uyulması Gereken 7 Altın Kural

0
6

Borsa ile ilgili olarak her vatandaşın kafasında bir fikir bulunuyor. Dışarıdan bakıldığında da herkesin sürekli kazandığı ve mutlu olduğu, kolay yoldan para kazandığı bir ortam gibi düşünülüyor. Ancak işin içi hiç de öyle değil. Sadece basit bir iki hamle ile yapılacak alım satımlar sonrasında para kazanacağını düşünerek girenler ise; işin içerisine girdiğinde gerçeklerle başbaşa kalıyor. Saatler süren analizler, sürekli piyasa takibi, stres, sıkıntı, vs. Gibi durumları gördüğünde bu işin hiç de kolay olmadığı anlaşılıyor. Yine de borsanın tamamen kazandırmayan ve sürekli sıkıntı çıkaran bir yer olduğunu da söylemek mümkün değil. Doğru adımlarla ve kurallara uyarak borsada kazanma ihtimalinizi daha da yukarılara alabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere borsada kazanmak için uyulması gereken 7 altın kuralı paylaşmaya çalışacağız.

  • Piyasa Takibinin Yapılması

Borsada şans faktörünün kazancınız üzerindeki etkisi yok denecek kadar azdır. Zaten şans dediğiniz şey sizi borsada bir defa güldürürse iki defa üzecektir. Bunu söylememizin sebebi ise; borsanın gerçekler üzerine kurulu bir dünya olduğudur. Burada piyasa takibinin yapılması, piyasadaki havaya göre hareket edilmesi özellikle önem arz eder. Bu havayı alabilmek için de iyi piyasa takibi yapmak gerekir.

  • Spekülasyonlara Değil Analizlere Güvenmek

Maalesef her ne kadar kanunen yasak olsa da; halen yatırımcılar arası spekülasyonlar yayarak borsa piyasasında bir algı oluşturmak isteyen kişiler bulunmaktadır. İşin en garibi ise; halen böyle kişilere itimat eden ve yatırımlarını bu spekülasyonlar üzerinden yapan kişilerin de bulunmasıdır. Borsada güvendiğiniz tek şey analizlerinizdir. Bunu sakın unutmayın.

  • Gerçek İşlemlere Başlamadan Önce Demo Programlarını Kullanma

Borsada işlem yapmaya başlamadan önce sanal borsa oyunlarını ya da platformlarını denemeniz size ciddi anlamda bir tecrübe kazandıracak ve bu konudaki eksikliklerinizi görmenizi sağlaacacktır. Bunu sakın hafife almayın.

  • Duygularla Değil Akılla Hareket Etmek

Borsada işlemlere başlarken kesinlikle kalbinizi bir kenara koyup, sadece beyninizi kullanmalısınız. Çünkü duygusallık olmadık bir anda size olmadık şeyler kaybettirebilir. Akılla hareket edenlerin ise bu kaybı yaşama ihtimalleri çok daha düşük olacaktır.

  • Doğru Zamanda Doğru Hamle

Borsada önemli hususlardan birisi de doğru zamanda doğru hamleyi yapmak olacaktır. Örneğin bir hisseden çıkmadan zamanı gelmişse artık burada ısrar etmenin lüzumu yoktur.

  • Belirli Alanda Uzmanlaşma

Borsada işlem gören şirket ve sektör sayısı ile çeşitliliği oldukça fazladır. Dolayısıyla tüm piyasaya hakim olmak ve takip etmek oldukça güç olacaktır. Bu nedenle biraz daha ihtisaslaşma yoluna giderek, belli sektörlerle ilgilenebilirsiniz. Bu daha rahat analiz yapmanızı ve karar vermenizi sağlayacaktır.

  • Dönemsel Ara Verme

Borsa gerçek anlamda yatırımcıyı yormaktadır. Bu nedenle de yatırımcıların dönemsel olarak ara vermeleri uzmanlar tarafından sürekli tavsiye edilmektedir. Özellikle arka arkaya yaşanan kayıplar ya da arka arkaya yaşanan kazançlar sonrasında belli bir dönem ara verilmesinin daha uygun olduğu değerlendirilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Emlak Konut Borç Sorgulama başlıklı makalemizde Emlak Konut ve emlak konut nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here