Borsada Kazanmak İçin Uyulması Gereken 6 Altın Kural

0
7
Muhtarlık Çalışma Saatleri 2017

İnsanların son yıllarda para kazanma konusunda yöneldikleri alanlar oldukça farklılık göstermeye başladı. Eskiden çok çalış çok kazan prensibi ile hareket edilirken, artık insanlar az çalışıp çok kazanmanın peşinde. Bu her ne kadar teorik olarak zor gözükse de; finans sektöründe bazen mümkün olabiliyor. Son yılların favori yatırım alanlarından birisi de borsalar olarak göze çarpıyor. Ancak borsa herkesin öyle dışarıdan gördüğü gibi kolay bir lokma değil. Çok büyük umutlar bu piyasalarda bazen çok ciddi hayal kırıklıklarına neden olabiliyor. Bu nedenle borsaya girmeden önce ve girdikten sonra da bazı hususlara dikkat etmek gerekiyor. Bizler de bu yazımızda borsa yatırımcılarına faydalı olması düşüncesiyle borsada kazanmak için uyulması gereken 6 altın kuralı sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

  • Borsa Demo Programları ve Oyunları İle Hazırlık

Borsaya başlamadan önce her yatırımcı adayının muhakkak borsa konusunda internet sitelerinde mevcut olan borsa demo programlarını ya da oyunlarını oynamaları ve buradan yapacağı işlemlerle kendisinde göreceği eksileri ve artıları tespit etmesi gerekiyor. Bu programlar vasıtasıyla edinilecek tecrübe gerçek para ile işlem yapmadan önce sizi birçok kayıptan alıkoyacaktır, bu konuyu hafife almayın.

  • Sürekli Piyasa Takibi

Gerçek anlamda yatırım yapmadan önce kesinlik en az 3 – 4 ay boyunca piyasa takibi yapmak gerekiyor. Alelacele bir şekilde olaya girmeye gerek yok. Piyasayı sıkı bir şekilde takip ettikten sonra siz de piyasanın nabzını tutmaya ve yaşanacak gelişmeleri daha rahat görmeye başlayacaksınız. Ancak bunu para kaybettikten sonra değil önce öğrenmelisiniz.

  • Doğru Analiz

Borsada tek bir gerçek vardır. O da analiz. Yapacağınız ayrıntılı ve detaylı analizler her zaman size en doğru kararı vermeniz konusunda yardımcı olacaktır. Bıkmadan ve üşenmeden analizlerinizi yapın. Hatta bu konuda sektörel olarak bir tercih yapmanız; alanınızı daha da daraltarak, daha sıkı bir analiz yapmanızı sağlayacaktır.

  • Sektör Seçimi

Az önce de söylediğimiz üzere; borsadaki tüm sektörlere ve şirketlere hakim olmanız mümkün değil. Alanınızı daraltarak kendinize bir uzmanlık alanı oluşturun. Daha stabil sektörleri tercih etmek, en başta iyi bir fikir olacaktır.

  • Duygusallığı İkinci Plana Atma

Borsada herşeye varız ama duygusallığa asla. Duygusal hareket ederek para kaybetmek, borsada herşeyin sizin için biteceğinin ilk sinyalidir. Duygulara yer yok. Akıl ve mantıkla, analizle, veriyle hareket etmelisiniz. Hata da yapabilirsiniz; ki yapacaksınız. Duygusal davranıp, hatalı pozisyonda ısrar etmenin lüzumu yok. Hatanın neresinden dönerseniz kâr etmeye başlayacağınızı unutmayın.

  • Doğru Pozisyonda Sabır

Kimi zaman bazı hisselerde geçici düşüşler yaşanabilecektir. Eğer analizleriniz doğruysa, kısa süreli hareketlere aldanıp, panik havası içerisinde pozisyonunuzu bozmayın. Bu da size kaybettirecektiir. Hele hele panik havasında yapacağınız her türlü işlemin eninde sonunda size zararı dokunacaktır. Aklı selim olun ve pozisyonunuz doğruysa makul bir süre sabredin.

 

Bir önceki yazımız olan Emlak Konut Borç Sorgulama başlıklı makalemizde Emlak Konut ve emlak konut nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here