Borcu Biten Evin Veya Aracın İpoteği Nasıl Kaldırılır?

0
8

Borcu Biten Evin Veya Aracın İpoteği Nasıl Kaldırılır?

Bugünün dünya düzeninde finans kurumlarından şahısların alacağı borç yükümlülüğü kredi olarak adlandırılmaktadır. Kapitalist dünya düzeninin bir anlamda tarifi yerine koyabileceğimiz borçlandırma işlemleri dünyanın hemen hemen bütün ülkelerinde uygulanmaktadır.

7 milyarlık dünya nüfusunun çok büyük bir kısmı ekonomik yetersizlikler yüzünden, sadece ev ya da araba alabilmek için kredi çekmek mecburiyetindedir. Çektiğiniz kredi miktarına koyulan faizler bankaların bilançolarına karlılık olarak yansırken, her yıl bankalara olan borçlarını ödeyemeyen milyonlarca kişinin, banka kredisiyle aldığı evlere ve arabalara bankalarca el koyulur. Özellikle konut kredisiyle, sahip olmak istediğiniz evleriniz kredi karşılığı olarak banka tarafında ipoteklidir. Yani kredi borcunuzu zamanında yatıramazsanız hukuki süreç başlar ve gözünüzün yaşına bakılmaksızın el koyma işlemleri başlatılır. Ayrıca ipoteği süren evinizi ya da arabanızı başka birine satmanızda mümkün değildir.

Pekala binbir zahmetle bankalara olan kredi borçlarını ödediniz diyelim. Artık ipotek kıskacından nasıl mı kurtulacaksınız? Borcu biten evin veya aracın ipoteği nasıl kaldırılır sorununun çözümünü aktarmaya çalışacağım.

İpotek Kaldırma İşlemleri

İpoteğe ilişkin borcun tamamını ödenmiş sayarak yazıma devam ediyorum. Bundan sonra ilk işlem bankaya giderek ipotek kaldırma müracaatında bulunmadır. Şahısların borçlarının incelenme işlemleri süresi her bankada farklı sürelerde olabilir. Bankanın borç incelemesinden sonra bir sorun yok ise ve ödemeler sorunsuz ise ipotek kaldırma müracaatı yapan şahıslara ipotek fek yazısı gönderilir.

Fek yazısı önemlidir. Zira bu evrak olmadan ipoteği kaldırmak mümkün değildir. İpotek fek yazısı için kanunen bir geçerliliği olmasa da bankalar, pek çok şeyden talep ettikleri gibi, borçlu kişilerden belirli bir ücret talep etmektedir. Bu ücret bankadan bankaya göre değişse de ortalama 250 – 300 TL civarındadır. Bu ücretin hangi taraf tarafından ödeneceği kredi kullanımı öncesi imzalanan sözleşmede bulunmaktadır.

Bazı bankalar ipotek fek yazısını geciktirebilir veya belirli nedenler öne sürerek borçlu kişiye vermeyebilir. Alınan fek yazısı derhal Tapu sicil müdürlüğüne götürülür. Bu sefer Tapu sicil müdürlüğü bir takım incelemelerden sonra ipoteğin kaldırılmasını onaylar. Böylelikle borcu biten evinizin ipoteği de kalkmış olur.

Bir önceki yazımız olan EFT Ücreti Almayan Bankalar Var Mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here