Bitcoin Nedir Ne İşe Yarar

0
6

Şu an dünya piyasalarında fırtına gibi esen bir para var. Adı Bitcoin. Nereden geldiği ve ne olduğu konusunda çoğumuzun pek bir fikrinin olmadığı hepimizin malumu. Bitcoin bir dijital para. Dijital para ismi de hepinize yabancı gelebilir. Şimdi sizlere dijital para meselesinden bahsederek; Bitcoin nedir ne işe yarar kısaca izah edelim.

Kısa Adı BTC

Bitcoin; Satoshi Nakamoto adlı bir yazılım uzmanı tarafından geliştirilen, daha sonra ise herkese açık bir şekilde bırakılan ve açık kaynaklı olarak tüm bilgisayar kullanıcıları tarafından geliştirilmeye devam edilen bir dijital para birimidir. Bitcoin dijital paralarını tabiri caizse babasıdır. Bugün dünya genelinde bitcoin ile alışveriş yapabildiğiiniz mağazalar ve siteler vardır.

Ne İşe Yarıyor

Bitcoin; sıradan bir paranın kullanıldığı her alanda kullanılabiliyor. Az önce de söylediğimiz üzere; bugün Bitcoin ile alış veriş yapabileceğiniz siteler bulunmaktadır. Ayrıca dünyanın her tarafında Bitcoin olarak para gönderimi de yapabilirsiniz. Bitcoin ‘in kullanmış olduğu Blockchain teknolojisi sayesinde çok kısa süre içerisinde cüzi miktardaki masraflarla dünyanın istediğiniz yerine para gönderimi yapabilirsiniz.

Blockchain Teknolojisi Nedir

Blockchain teknolojisi dediğimiz teknolojiyi dijital bankacılık olarak düşünebilirsiniz. Bankaların günümüzde kullandığı teknolojiye benzer ancak açık kaynaklı olan bir teknolojidir. Günümüzde bazı bankalar blockchain teknolojisine geçiş yapmaya hazırlanmaktadır. Türkiye ‘de ise bu konuda ilk adım atan bankalardan birisi Akbank oldu. Akbank uluslar arası para transferinde Ripple Coin adlı dijital para birimini kullanmaya karar verdi. İlerleyen günlerde Akbank ‘ın yanı sıra dijital para teknolojisi ve yine Blockchain teknolojisini kullanacak Türk bankaları ortaya çıkacaktır.

Alternatif Dijital Para Birimleri

Bitcoin ‘in dijital paranınn babası olduğunu yani ana para olduğunu söylemiştik. Bitcoin haricinde de bazı dijital para birimleri bulunmaktadır. Bunlar arasında başarılı olanları da mevcuttur. Bitcoin haricindeki dijital para birimlerine ALT COİN denmektedir. Alt coinler için de siz değerli okurlarımıza bir kaç örnek verelim. Ethereum, Ethereum Classic, Z Cash, Monero, Bela Coin, Ripple Coin, Doge Coin, Dash Coin, Factom Coin, vs. Gibi daha adını sayamayacağımız bir çok alt coin vardır. Bu alt coinlerin bazıları daha ön plana çıkmakta ve daha fazla yatırımcıyı çekmektedir. Bunlar ise; Ethereum, Ethereum Classic, Z Cash, Monero, Ripple Coin, Dash Coin gibi coinlerdir.

Nasıl Alınıp Satılıyor

Bu konuda faaliyet gösteren dijital para borsaları bulunmaktadır. Türkiye ‘de de işini iyi yapan dijital para borsaları bulunur. Bu borsalar Koinim ve BTC Turk ‘tür. Koinim aktif olarak devam etmekte olup, şu an için BTC Turk faaliyetlerine ara vermiştir. Dünya genelinde de Yobit, Poloniex gibi çok büyük dijital para borsaları bulunmaktadır. Bu borsalarda gecelik dönen rakamlar yoğun dönemlerde 1 milyar dolara kadar dayanabilmektedir.

Kısacası parada bir devrim yaşanacak ve bu devrimin adı da  dijital para devrimi olacak gibi duruyor.

Bir önceki yazımız olan Emlak Konut Borç Sorgulama başlıklı makalemizde Emlak Konut ve emlak konut nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here