Bireysel Emeklilik Sistemine Girmek İçin 9 İyi Neden

Yapılan düzenlemeler sonrasında; 1 Ocak 2017 tarihi itibariyle artık zorunlu hale gelen Bireysel Emeklilik Sistemi ‘nden çıkış hakkı bulunduğunu da unutmayın. Ancak yine de Bireysel emeklilik sistemi mantıklı bir sistem olduğu için mümkünse sistem kalmaya devam etmek gerekiyor. Bu yazımızda bireysel emeklilik sistemine girmek için 9  iyi neden ile ilgili paylaşımda bulunmaya çalışacağız.

1- Birikim Yapma İmkanı

BES ile artık daha kolay birikim yapılabiliyor. Her ay maaştan otomatik olarak kesildiği için fazla birşey de anlamadan paramız birikmiş oluyor.

2- Fonlarda Değerleniyor

Kesilen BES primleri, ilgili bireysel emeklilik şirketleri tarafından fonlarda değerlendirilerek, paranıza para ilave ediyor.

3- Devlet Katkısı

Bireysel emeklilik sistemine girenlere devlet; 4 sen biriktir 1 de ben ilave edeceğim diyor. Yani % 25 devlet katkısı imkanı bulunuyor. Devlet katkısından yararlanabilmek için sistemden emekli olmak gerekiyor. 10 yıl sonra sistemden çıkılırsa biriken toplam devlet katkısının % 65 ‘ine hak kazanılıyor.

4- İkinci Emekli Maaşı

Sisteme girenler, gerekli şartları taşımaları halinde ( gün ve yaş bakımından ) istemesi halinde emekli maaşı sahibi olabiliyor.

5- Otomatik Artan Prim Sistemi

Priminiz enflasyon koşullarına göre ayarlanarak tekrar artırılabiliyor. Böylelikle paranızın değeri de korunmuş oluyor. Artış istemeyenler ise ne kadar isterse o kadar yatırıyor.

6- Her Ay Ödemek Zorunda Değilsiniz

Eğer o ay durumunuz sıkışıksa önemli değil, sonraki ay ödeyebilirsiniz, illa ki hemen anında ödenecek diye bir kural yok.

7- İstendiğinde Emeklilik Şirketi Değiştirebilme Hakkı

Talep etmeniz halinde emeklilik şirketinizi de değiştirebilirsiniz.  Bunun bir için bir form doldurarak çalıştığınız emeklilik şirketine göndermeniz yeterli. Bu durumda bazı kesintilerin yapılabileceğini de unutmayın.

8- İstendiğinde Sistemden Çıkabilme Hakkı

Eğer sistemde birikmiş olan paranızı almak istiyorsanız ve sistemden çıkmak istiyorsanız bu da mümkün. Çıkarken yapılacak olan bazı kesintiler olabiliyor. Ancak kalan tüm paranızı en geç 20 iş günü içerisinde emeklilik şirketi tarafınıza teslim ediyor.

9- Her Şey Kayıt Altında

Tüm ödemeleriniz, fon işlemleriniz, ara ödemeleriniz, vs. gibi tüm işlemler kayıt altında.. Ve bu kayıtlara istediğiniz an şirketlerin internet sitelerinden online işlemler menüsünden ulaşabiliyorsunuz.

Oylama

Bir önceki yazımız olan KMH Nedir? Ne İşe Yarar? başlıklı makalemizde KMH açılımı nedir, KMH nedir ve Kredili Mevduat hesabı nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın