Bireysel Emeklilik Sistemi Güvenilir Bir Sistemi Midir

0
7

Bildiğimiz üzere ülkemizde artık zorunlu bireysel emeklilik denilen bir kavram bulunuyor. Aslında  bireysel emeklilik konusu çok daha eski bir kavram olmakla birlikte, bunun zorunlu hale getirilmesi sadece yeni diyebiliriz. Yapılan düzenleme ile birlikte bireysel emeklilik sistemi zorunlu hale getirilmiş, her çalışan 1 Ocak 2017 tarihi itibariyle otomatik katılım ile bireysel emeklilik sistemine dahil edilmiştir. Şimdi herkesin merak ettiği sorulardan birisi olan bireysel emeklilik sistemi güvenilir bir sistem midir sizleri kısaca bilgilendirmeye çalışacağız.

Bankalar ve Sigorta Şirketleri Yapıyor

Ülkemizde Bireysel emeklilik sisteminin oyuncuları genel itibariyle bankalar ve sigorta şirketleridir. Dolayısıyla otomatik sisteme katılan herkes bir şekilde ya sigorta şirketinden ya da bankaların kurmuş olduğu emeklilik şirketlerinden sisteme katılmaktadır. Genel itibariyle olayın güven boyutunu ele alacak olursak; çoğu sisteme nazaran güvenli bir sistem olduğunu söylemek mümkündür diyebiliriz. Yani en azından sistemin tamamen çökmesi, paraların ödenemeyecek olması gibi bir durum oldukça zor diyebiliriz. Sonuç itibariyle devlet desteği de bulunan bireysel emeklilik sisteminde devletin bir şekilde elinin bulunduğu da hissedilmektedir.

Artıları ve Eksileri Neler

Bireysel emeklilik sistemine dahil olmayı düşünen çoğu kişi bu konuda öncelikle sistemin getirileri ve götürüleri neler onları ele alıyor. Şimdi dilerseniz bizde bireysel emeklilik sisteminin avantajlarına ve dezavantalarına bir bakalım.

Avantajları

Bireysel Emeklilik sisteminin en büyük avantajı hiç şüphe yok ki devlet tarafından verilen yüzde 25 katkı konusu. Bireysel emeklilik ile 100 bin TL biriktirdiğinizde devlet buna 25 bin TL de ilave destek eklemektedir. Böyle bir destek oranı hiç de hafife atılacak bir konu değildir. Ancak devlet desteğinin tamamına hak kazanabilmek için sisteme katılan kişinin en az 10 yıl sistemde kalması ve emekliliğe hak kazanmış olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra toplu para almak istemeyenler emekli maaş bağlanmasını da isteyebilirler. Bu da bir diğer avantajı diyebiliriz. Bireysel emeklilik sisteminin avantajları arasında ayrıca küçük yatırımlarla para biriktirme konusu da bulunuyor. Yani sizi üzmeyecek meblağlarda yapacağınız yatırımlar ile uzun süreçte para birikmiş oluyor. Bir nevi kenara para atmak gibi düşünebilirsiniz.

Dezavantajları

Aslına bakıldığında bireysel emeklilik sisteminin çok fazla bir dezavantajı olduğunu söyleyemeyiz. Neden diyecek olursanız, cüzi miktarlarda kesilen ve ara vereceğiniz bir sistem olan bireysel emeklilik sisteminde, tabiri caizse alan da satan da memnundur diyebiliriz. Sadece siz değerli okurlarımız için burada bir hatırlatma yapmak gerekiyor. Bireysel emeklilik sisteminin uzun soluklu bir maraton olduğunu unutmamalı, kısa vadede çıkmayı düşünüyorsak bunu en baştan yaparak, kesintilere maruz kalmamalıyız. Bu konuda verilen süre ise 2 aylık bir süre olup, sisteme dahil olduktan sonra 2 ay içerisinde bireysel emeklilikten çıkmayanlar, sonra çıkmak istediklerinde bazı kesintilere maruz kalacaklardır. Bu kesintiler de maalesef neredeyse 3 – 4 aylık ödemenize eş değer olabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Emlak Konut Borç Sorgulama başlıklı makalemizde Emlak Konut ve emlak konut nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here