Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Nedir? BES Hakkında Bilinmesi Gerekenler

0
7
Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Nedir? BES Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Türkiye’de 2003’te faaliyete başlayan Bireysel emeklilik Sistemi (BES), özellikle 2013’te hayata geçirilen devlet katkısı teşviki ile büyük bir ivme kazandı. Son 4 yılda devlet katkısı teşviki ile birlikte gerek katılımcı sayısı gerekse fon tutarı iki kat artış gösteren sistem, 1 Ocak 2017’de yürürlüğe girecek olan otomatik katılım uygulaması ile büyümesini hızlandıracak.

Çalışanlarında yararlanabileceği Bireysel Emeklilik Sisteminde, çalışanın katkı payı prime esas kazancının yüzde 3’üne karşılık gelen tutar olacak. Bu tutar en geç, çalışanın ücretinin ödeme gününü takip eden iş günü, işveren tarafından şirkete aktarılacak. İşveren, katkı payını zamanında şirkete aktarmaz veya geç aktarırsa, çalışanın birikiminde oluşan parasal kayıptan sorumlu olacak. Çalışan, otomatik katılıma ilişkin emeklilik sözleşmesinde belirlenen tutardan daha yüksek bir tutarda kesinti yapılmasını işverenden talep edebilecek.

Cayma Hakkı Nedir?

Çalışan, emeklilik planına dahil olduğunun kendisine bildirildiği tarihi müteakip 2 ay içinde sözleşmeden cayabilecek. Cayma halinde, ödenen katkı payları, varsa hesabında bulunan yatırım gelirleri ile birlikte 10 iş günü içinde çalışana iade edilecek. Şirket, cayma süresince ödenen katkı paylarının değer kaybetmemesini sağlayacak şekilde fon yönetiminden sorumlu olacak.

Devlet Katkısı Ne Kadar?

Çalışan adına bireysel emeklilik hesabına ödenen katkı payları üzerinden devlet katkısı sağlanacak. Çalışanın cayma hakkını kullanmaması halinde, girişte bir defaya mahsus olmak üzere, bin lira ilave devlet katkısı sağlanacak. Bakanlar Kurulu, bu tutarı yarısına kadar artırmaya veya yarısına kadar azaltmaya yetkili olacak.

Yaş Sınırı Var Mı?

Yeni düzenleme ile 18 yaş altının da sisteme katılımının önü açılacak. Önümüzdeki yıl yapılacak düzenlemede 18 yaşın altında olan çocuklar ve gençler velileri aracılığıyla 2017’den itibaren sisteme dahil edilebilecek. Bu düzenleme, küçük yaşlardan itibaren düzenli tasarruf alışkanlığının kazanılması açısından büyük önem taşırken, BES’in katılımcı bazının tabana yayılması ile kapsayıcılığı da genişleyecek.

Otomatik katılıma kimler dahil olacak?

1 Ocak 2017 tarihinde 45 yaşını doldurmamış çalışanlar otomatik katılım kapsamında yer alacak. SSK’ya (4/a) bağlı çalışanlar ile Emekli Sandığı’na bağlı devlet memurları (4/c) otomatik katılım kapsamında yer alacak. BağKur sigortalıları (4/b) otomatik katılım kapsamında yer almayacak.

Çalışanlar ne kadar katkı payı ödeyecek, burada bir üst sınır var mı?

Prime esas kazancın yüzde 3’üne karşılık gelen tutar her ay katkı payı olarak ödenecek. Örneğin aylık 1.647 TL ücret alan asgari ücretli çalışanların ödeyeceği katkı payı tutarı aylık 50 TL olacak.

Otomatik katılımın ne gibi avantajları var?

Mevcut sistemdeki yüzde 25 devlet katkısı avantajı, çalışanlar tarafından ödenen katkı paylarına aynı hak ediş koşullarıyla sağlanacak. Yüzde 25 devlet katkısı avantajının yanı sıra çalışanlara, sisteme girişte bir defaya mahsus olmak üzere 1000 TL tutarında ilave devlet katkısı sağlanacak.

Katkı payı ödemek istemeyenler, cayanlar ne yapacak?

Çalışanlar, emeklilik planına dahil olduklarının kendilerine bildirildiği tarihi müteakip iki ay içinde sözleşmeden cayabilirler. Cayma durumunda katkı paylarından kesinti yapılmadan, ödenen katkı payları, varsa hesapta bulunan yatırım gelirleri ile birlikte 10 iş günü içinde çalışana iade edilir.

Cayma hak30kı dolduktan sonra ayrılabilir misiniz?

Ayrılma koşullarının mevcut sistemdeki gibi belirlenmesi bekleniyor. Sistemden çıkış durumunda, sistemde elde edilen yatırım getirisine isabet eden tutar üzerinden, sistemde geçirilen süreye bağlı olarak değişen oranlarda gelir vergisi kesintisi yapılıyor.

Bir önceki yazımız olan 65 Yaş Maaşı Nasıl Alınır? 2020 Yaşlılık Aylığı Ne Kadar? başlıklı makalemizde 65 yaş aylığı hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here