Bireysel Emeklilik Sigortası BES Nedir?

0
6
Emekli Maaşı İçin En Avantajlı Banka Hangisi?

Kısa adıyla BES olarak bilinen ve son günlerde oldukça popüler olan Bireysel Emeklilik Sigortası, insanların çalışabildikleri süre boyunca ileriye dönük, uzun vadeli yatırım şeklidir. Yani bu yatırım şekli en çok, elinde para tutamayıp olduğu zaman harcama gibi bir gereksinim hisseden insanların kullanması oldukça yararlıdır. SSK’lı bir işte çalıştığını zaman SSK priminizi iş verenler ödemektedir. Buda aynı SSK primi gibi, kendi işvereniniz olup, uzun vadeli prim ödedikten sonra, belli bir yaşa geldikten sonra devamlı maaş almanızı ve yaşlılığınızın tadını çıkartmanızı sağlayacaktır. Bireysel emeklilikte önemli olan erken başlamaktır. Ne kadar erken giriş yaptırır, prim ödemesi yaparsanız o kadar fazla maaş ve erken emekli olma şansınız artacaktır. En az 10 yıl boyunca prim ödeyip, 54 yaşında olmanız halinde sizlere bağlanacak maaşın yüksekliğini erken giriş ve fazla prim doğrudan etkileyecektir. Bir nevi hayat güvencesi olan bireysel emeklilikle ilgili oldukça çok söylenti vardır. En güzel yanıysa, devletin ve bankaların bireysel emeklilik yaptıran kişilere ekstra prim ödemeleridir. Yani sizin yatırdığınız kadarıyla kalmıyor, birde eklemelerle daha fazla prim ödemeniz sağlanıyor. Belli bir şirketle çalışmaya devam etmek zorunda değilsiniz.

Bireysel emeklilik yasalarıyla belirlenen kurallar çerçevesinde, örneğin, ‘A’ sigorta şirketiyle çalışmaya başladınız ve memnun kalmadığınız veya çalışmaya devam etmek istemediğiniz taktirde, ‘B’ şirketine taşıma işlemi yapabilirsiniz. Priminizi ödemeye aynı yerden devam edeceğiniz için herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Diğer güzel bir yanıysa, bireysel emeklilik sigorta priminizi ödemeye başladıktan sonra, isterseniz ara verebilirsiniz. Belli bir süre ödeme yapmayıp, daha sonra istediğiniz zaman ödemeye devam edebilirsiniz. Asıl olan, emeklilik yaşınız dolana kadar belirtilen primi ve günü doldurabilmiş olmanızdır. 10 yıl süreyi doldurma şartını ise, örneğin 20 yaşında başladığınız bireysel emekliliği düzenli olarak yatırdınız ve 30 yaşında zamanı doldurdunuz diyelim. Ardından yapmanız gereken tek şey, emeklilik yaşı olan 54 yaşına gelmeniz olacaktır. Yaşınızı doldurduktan sonra maaş almaya başlayacaksınız. Bu maaşı almak yerine, toplu para veya programlı ödeme seçeneklerinden birisini de seçebilirsiniz. Daha detaylı bilgi almak için, aklınızda bulunan sigorta şirketleriyle irtibata geçmeniz gerekebilir. Ancak kesinlikle ve net bir şekilde söyleyebiliriz ki, bireysel emeklilik sigortası, her vatandaş için hayati önem taşımaktadır.

Bir önceki yazımız olan KMH Nedir? Ne İşe Yarar? başlıklı makalemizde KMH açılımı nedir, KMH nedir ve Kredili Mevduat hesabı nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here