Beyanname Sorgulama

0
8
VEDOP Beyanname Sorgulama

VEDOP Beyanname Sorgulama

Beyannameler, gayrimenkul sahipleri için önemli bir konudur. Özellikle de yeni gayrimenkul satın almış kişilerin, beyanname konusunda gerekli işlemleri en kısa sürede yaptırmaları gerekir. Aksi takdirde cezai yaptırımlar uygulanmaktadır. Beyanname, gayrimenkul sahibi kişilerin, gayrimenkulün bağlı olduğu belediyeye yaptıkları bildirim olarak tanımlanabilir. Beyanname başvurusu için çeşitli evraklar toplanarak, belediyeden işlem yapılabilmektedir. Bazı belediyeler, e-belediye uygulamalarını kullandıkları için internet üzerinden de beyanname başvurusu yapılabilir. Yasalara göre, devlet beyannameler üzerinden fiyat tahsis ederek genel bir vergi toplamaktadır. Alınan vergiler sayesinde, kamu hizmetlerinin iyileştirilmesi sağlanır. Beyanname başvurusunda bulunulmaması, vergi kaçakçılığı olarak nitelendirildiği için cezası bulunmaktadır. Satın alınan her gayrimenkul için gerekli beyannamelerin verilmesi gerekmektedir.

Beyanname Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır?

Teknoloji, devlet kurumlarında da yaygın olarak kullanılmaya başlandıkça, resmi işlemler de daha kolay bir şekilde yapılır hale geldi. Beyanname sorgulama işlemi, internet üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Devlet bu konuda güvenli bir hizmet sunmaktadır. https://uygulama.gtb.gov.tr/BeyannameSorgulama/ adresi üzerinden, beyannameler hakkında detaylı bilgilere ulaşılabilir.

İnternet Adresi Üzerinden Yapılması Gerekenler

Detaylı beyanname sorgulaması için evinizden çıkmanıza bile gerek yok. İnternet üzerinden tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Öncelikle, verilen adrese giriş yapılması gerekmektedir. Site üzerinden Beyanname Durumu, AZO Durumu, Çıktı Seri No Kontrol ve TRT Bandrol Durumu hakkında bilgiler alınabilmektedir. Site ilk açıldığında, Beyanname Durumu otomatik olarak seçili gelmektedir. Diğer bilgiler hakkında da ayrıntılar almak isteyenler, istedikleri bilgilerin yanlarında bulunan kutucuğu işaretleyebilirler. Terimlere yabancı olanlar, sayfanın üst kısmında yer alan açıklamaları okuyabilirler. Sitede ayrıca, beyannamenin kapanma durumunun sorgulama ekranında yer aldığı ve VEDOP işlemlerinin Gelir İdaresi Başkanlığı web sitesi üzerinden yapıldığına dair uyarısı da yer almaktadır.

Hangi bilgileri görmek istiyorsanız, ilgili kutucukları işaretledikten sonra Beyanname Numarasını ilgili yere girmeniz gerekmektedir. Beyanname Numarası kısmının yanındaki “Sorgula” butonuna basmadan önce, aşağıda yer alan güvenlik kısmının doğru bir şekilde yapılması gerekmektedir. Güvenlik kısmında, bir takım objelerin resimleri yer almaktadır. Sizden istenen obje, “Buraya Sürükle” olarak belirtilen alana, fare imleci ile sürüklenip bırakılmalıdır. Eğer sizden, kalem resminin sürüklenmesi istenmişse, resimler arasında kalem resmini bularak alana sürüklemeniz gerekmektedir. Bu işlem de yapıldıktan sonra “Sorgula” butonuna basılabilir. Butona basıldıktan sonra açılan sayfa, beyanname ile ilgili tüm bilgileri karşınıza getirecektir.

Beyanname Sorgulama

Emlak Beyannamesi Sorgulama

Ev ya da arazi satın alımlarından sonra, tapunun kişinin üzerine alınması gerekir. Tapu işlemlerinin tamamlandığı günden itibaren yıl sonuna kadar, beyanname başvurusu için süre tanınır. Kişiler, evin ya da arazinin bağlı bulunduğu belediyeye, bu süre zarfında beyanname vermek zorundadır. Beyanname yapılmaması durumunda, çeşitli cezalar uygulanmaktadır. Ev beyanname sorgusunu, internet üzerinden yapabilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı web sitesine giriş yapıldıktan sonra, Borç Bilgilendirme Servisi’nde yer alan bilgilerin doldurulması gerekir. Beyanname sorgulama TC Kimlik No, Nüfus cüzdanı seri no ile yapılmaktadır. Bu bilgilere ek olarak anne, baba, eş ya da çocuk gibi birinci dereceden yakın kişilerden birinin TC Kimlik Numarası da girilmelidir. İstenen diğer bilgi ise anne kızlık soyadının ilk harfi ve ikinci harfidir. Tüm bu bilgiler girildikten sonra resimde yer alan güvenlik kodu girilmelidir. Aşağıda yer alan “Tamam” butonuna tıklandıktan sonra, sorgulama işleminiz tamamlanmış olacaktır.

Bir önceki yazımız olan KMH Nedir? Ne İşe Yarar? başlıklı makalemizde KMH açılımı nedir, KMH nedir ve Kredili Mevduat hesabı nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here