Bankaların EFT Saatleri

0
10
EFT Saatleri

Kişiler mevcut banka hesabındaki paralarını genellikle iş veya çeşitli oluşumlara dayalı olarak havale veya EFT işlemleri ile yön vermektedir. Bu kapsamda havale işlemi içerisinde olan banka içerisindeki para transferleri anında diğer hesaba geçerken EFT işlemleri ise farklı bir banka hesabına transfer edildiği için zaman alabilmektedir. Öncelikle şunu belirtmek gerekirse; havale ve EFT işlemleri aynı kefeye konulmamalıdır. Nedeni ise EFT işlemi yapıldığı vakit tamamen Merkez Bankası tarafından kontrol edilerek yönetilmektedir. Merkez Bankasının devreye girmesiyle birlikte belirli gün ve saatler çerçevesine girmekte. Buna hitaben her bankanın EFT işlemleri farklı saat dilimlerinde aktif olabilmekte. Merkez Bankası tarafından yönetilen EFT işlemleri birçok tüketici tarafından merak edilen bankaların EFT saatleri kaçta başlar ve kaçta biter halini almış bulunmakta.

EFT Saatleri Kaça Kadar?

Bankaların EFT saatleri Merkez Bankasının yön vermesiyle değişiklik gösterebilmektedir. Bu duruma dayalı olarak bankaların belirli saatler arasında işlem yapmaması tamamen Merkez Bankasına yönelik olup, bu durum karşısında bankanızın yapabileceği pek bir çözüm bulunmamaktadır. Örnek verecek olursak hafta sonları bile havale işlemleriniz kolaylıkla gerçekleşebilmektedir. Fakat bir banka hesabından bir başka banka hesabına geçtiğiniz transfer yani EFT işlemi mesai saatinden sonra ve hafta sonları bekletilmektedir. Buna örnek olarak Akbank EFT saatleri örnek verilirse; sabah 09.00 ile saat 17.00’a kadar işlem göstermektedir. Saat 17.00’dan sonra yapılan EFT’ler diğer günün hafta içi olduğu varsayılırsa sabaha 09.00’dan itibaren hesaba transfer işlemi gerçekleşebilmekte. Bu durum maalesef hafta sonu içinde geçerli olan bir durum olmakta. Hafta sonu yapılan EFT işlemleri ilk iş günü olarak bilinen Pazartesi sabahı transfer edilmektedir.

Akbank EFT saatleri

Akbank i Çalışma saatleri dışında yapılan eft işlemlerini 09.00 – 17.00 saat aralıklarında banka hesaplarına işliyor.

DenizBank EFT saatleri

Deniz Bank’ın eft işlem saatleri de Akbank ile aynı doğrultuda. Eft işlemlerinizi hafta içi günlerinde 09.00 – 17.00 arasında yapabileceksiniz.

Garanti Bankası EFT saatleri

Garanti Bankası da diğer bankalar gibi eft işlemlerini 09.00 – 17.15 saatleri arasında gerçekleştiriyor. Eğer hafta sonu bir eft işlemi yaptıysanız, ilk iş günü içerisinde bu saatlerde paranızın hesaba işlendiğini göreceksiniz.

QNB Finansbank EFT saatleri

QNB Finansbank, çalışma saatlerini diğer bankalar gibi rutin tutuyor. Hafta içi tüm eft işlemlerinizi 09.00 – 17.00 saatleri arasında kolaylıkla yapabilirsiniz.

Halkbank EFT saatleri

Halkbank eft işlemlerine biraz erken başlasa da, diğer bankalardan daha erken bitiriyor. Halkbank ile 08.00 – 16.30 saatleri arasında kolayca eft işleminizi yapabilirsiniz.

HSBC EFT saatleri

HSBC, işlem saatlerine erken başlıyor ve normal saatte de kapanışı yapıyor. 08.30 – 17.00 arasında yapabileceğiniz eft işlemleriniz, gün içinde işleniyor.

Şekerbank EFT saatleri

Şekerbank, eft işlem saatlerine 09.00’da başlıyor. Bu işlem saati, 17.15’de son buluyor. Bu saatler arasında tüm bankalar arası eft işlemleriniz kolaylıkla yapabilirsiniz.

Kuveyt Türk eft saatleri

Son olarak Kuveyt Türk, eft işlem saatlerine 08.40 itibariyle başlıyor. Bu işlem saati, 17.10’da sona eriyor. 08.40 – 17.10 saatleri arasında tüm eft işlemlerinizi anlık ve rahat bir şekilde yapabilirsiniz.

Hafta sonu verilen eft talimatları da, ilk iş günü içerisinde işleniyor. Bankalar arası yapılan eft işlemleriniz, bankaların çalışma saatinde işlem görmeye başlıyor.

Bir önceki yazımız olan Sağlık Ocağı Çalışma Saatleri 2019 başlıklı makalemizde sağlık ocakları açılış saati, sağlık ocakları cumartesi açık mı ve sağlık ocakları kapanış saati hakkında bilgiler verilmektedir.