Bankalardan Konut Kredisi Alırken Neden 2 Katı Faiz Ödenir

0
8

Yazın gelişi ile birlikte yeniden konut satışları ufaktan hareketlenmeye başlarken, konut almak isteyen vatandaşlarımız da iyiden iyiye konut kredisi araştırmalarına başladı. Konut kredisi hesaplama araçlarını kullanarak aylık taksitleri, toplam ödemeleri belirleyip tüketiciler buna göre de bir tercih yapıyor. Ancak konut kredisi hesaplaması yapan herkesin hesaplama sonucunda gördüğü bir şey var ki o da konut kredisi çekerken ödenen faiz miktarı. Bu durum herkesin canını çok sıkarken, tüketiciler bu işin sebebini de merak etmiyor değil. Şimdi sizlere Bankalardan konut kredisi alırken neden 2 katı faiz ödenir açıklamaya çalışacağız.

Vade Süresi

Konut kredilerinin faiz ödemesi anlamında belini büken en önemli faktör uzun vade süreleridir. Özellikle konut kredilerinde vade süreleri bazı bankalarda 360 aya kadar çıkabildiği için ödenen faiz miktarı da o oranda artacaktır. Çünkü bize banka tarafından verilen faiz oranı aylık olarak verilen faiz oranıdır. Dolayısıyla vade süresi ne kadar uzarsa, aylık ödemeler o kadar çok olacak, aylık ödemeler arttıkça da her ay ödenen faiz de arttığı için toplam faiz ödemesi de aynı oranda artış gösterecektir. Vade süresi kısaldıkça da tam tersine ödenecek faiz miktarı da azalacaktır.

Faiz Oranı

Her ne kadar konut kredilerinde faiz oranı, bireysel ihtiyaç kredilerine ya da taşıt kredilerine nazaran düşük de olsa, ay olarak daha fazla vade yapıldığı için çok önem arz etmektedir. Faiz oranında yaşanacak en küçük değişiklik, toplam meblağda ciddi rakamlara denk gelecektir. Tabii ki bu toplam faiz ödemesi miktarını da etkileyecektir. Bu nedenle konut kredisi seçerken faiz oranlarına da dikkat etmek gerekiyor.

Buraya Dikkat

Konut kredisi kullanan tüketiciler tarafından bu noktada yapılan en büyük hata ise; sırf daha fazla faiz ödememek adına vadeyi kısa tutup ve bunun sonucunda da bütçeyi zorlayıp, aylık taksitlerin ödenmesinde zorlanmaktır. Ödemede zorlanmaya başlayan tüketici zamanla bu borçları ödeyemeyecek hale gelecek, az faiz ödemek isterken belki de borcunu ödeyemediği elindeki evden bile olabilecektir. Dolayısıyla bu konuda kesinlikle iyi bir matematik hesabı yapılmalı, bütçe planlanması oluşturulmalı, her türlü ihtimaller düşünülerek konut kredisi için ödenebilecek aylık taksit miktarı belirlenmelidir. Olur da yaptığınız hesaplara rağmen yine de hesabınıza uymayan bir durumla karşılaşırsanız, yapmanız gereken bankanızla görüşmek ve işler iyice kötüye gitmeden gerekirse borcunuzu tekrar yapılandırmak olmalıdır.

Konut Kredisi Çekerken Sadece Faize Aldanmayın

Konut kredisi çeken kişilerin yaptığı hatalar arasında en çok dikkat çekeni; sadece faiz oranı merkezli bir hesap ve karşılaştırma yapılmasıdır. Çünkü sadece faizlere bakarak bir hesap yapmak kimi zaman bize yanlış karar verdirebilir. Burada dikkat edilmesi gereken ve baz alınması gereken kriter; toplam geri ödeme miktarıdır. Bu kriteri baz aldığınız sürece size hata yaptırmayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Hesaplama başlıklı makalemizde Araç Kredisi, en uygun ve kredi hesaplama hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here