Bankalar Bana Neden Kredi Vermiyor?

0
7
Bankalar Bana Neden Kredi Vermiyor?

Günümüzde bir çok kişi nakit sıkıntısı duymaktadır. Kişilerin tanıdıklarından borç almak gibi seçenekleri olsa dahi kişiler bu yöndeki eğilimlerini daha çok bankalar üzerinde gerçekleştirmektedir. Günümüzdeki kişiler tarafından oldukça yaygınlaşan, kişiler nakit ihtiyaçlarını gidermek için temin ettikleri bankalardan nakit sıkıntıları doğrultusunda para alabilmekte yani kredi çekebilmektedirler. Ancak kredi başvurularında kişiler temin ettikleri bankadan kredi alabilmek için başvuru yaptıklarında bankalar kişilerden öncelikle bankaya beyan etmeleri gereken evrak ve belgeleri kişilerden istemektedir lakin bunun yanında kişilerin daha önceden kara liste de bulunup bulunmadıklarına, geçmiş dönemde bankalarla yaşamış oldukları süreçlere ve en önemli unsur olan kişilerin kredi notlarına bakmaktadırlar. Kredi notu düşük olan kişilerin başvurmuş oldukları kredi bazen bankacılar tarafından olumlu yada olumsuz sonuçlanmaktadır. Kişilerin başvurusunun reddedilmesinin ilk nedeni ise şüphesiz kredi notunun düşük olmasından kaynaklanmaktadır.

Bankalar kredi için başvuruda bulunan kişilerin artık sadece kimlik numaraları üzerinden ulaşabildikleri kredi notu ortalaması sonuçlarını baz almakta olup kredi notu düşük olan kişilere kredi kullanımı konusunda izin vermemektedirler. Yani banka açısından sizin değerlendirilmeniz tamamen kredi notunuzun üzerinden yapılmaktadır. Bunun yanında kredi notunuzun yüksek olması sizin için kredi seçeneklerinden yarar sağlamanız anlamına gelmektedir. Kredi başvurunuzun reddedilmesi halinde yapmanız gereken tek şey bankaya başvuruda bulunmadan önce kredi notunuzu öğrenme işlemlerini gerçekleştirdikten sonra kredi başvurunuzu yapmanız sizin için daha sağlıklı olabilmektedir.

Kredi notunuzun yükselmesini sağlayacak olan faktörler ise sizin bankanıza olan ödemelerinizi gününde yapmanız, aylık gelir tutarlarınızı arttırmanız gerekmektedir. Aksi takdir de gününde yapmadığınız da sizin kredi notunuz düşüş sağlamaktadır. Kredi başvurusunda bulunan kişilerin kredi notları düşük ise bankacılar tarafından verilen kredi onayları da olumsuz sonuçlanabilmektedir. Bunun nedeni ise kişinin kullanmak istediği kredi tutarının aylık ödeme miktarı ile aylık gelir tutarının arasında yaşanan orantısızlık da söz konusu olabilmektedir. Kredi ürünlerinden kullanmak isteyen kişiler almak istedikleri kredinin aylık ödemesinin belgelenebilir ve kişilerin aylık gelir tutarının yarısını aşmaması gerekmektedir.

Bu yüzden kişiler kredi onayını alabilmeleri için kredi notlarının yüksek olması gerekmekle birlikte kişilerin aylık gelirlerini belirleyen belgeler de oldukça önem arz etmektedir.

Bir önceki yazımız olan Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here