Bankalar 60 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Vermez

Bankalar 60 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Vermez

İhtiyaç kredilerinin vade süresi son birkaç yılda birkaç kez değişikliğe uğradı. Bunun sonucunda da tüketicilerin kafaları karışmıyor değil. Örneğin tüketiciler arasında bankaların 5 yıllık ihtiyaç kredisi verdiği yönünde bir yanlış algı bulunuyor. Ancak bu tamamıyla yanlış çünkü bankalar 60 ay vadeli ihtiyaç kredisi vermez. İhtiyaç kredisi için belirlenen azami vade süresi yapılan son düzenlemelere 48 aydır. Bunun üzerinde vadelerle ihtiyaç kredisi verilmesine devlet müsaade etmemektedir.

KOBİ Kredileri İle Karıştırılıyor

Reklamlarda olsun billboardlarda olsun sürekli 60 ay vadeli ihtiyaç kredisi tarzında afişler ve kısa filmler izlediğimiz için bu kredilerin genele verildiğini düşünmekteyiz. Ancak bu tarzdaki daha uzun vadeli ihtiyaç kredileri daha çok KOBİ ‘ler ve esnaflar içindir. Bu krediler daha çok ticari kredi kapsamında kaldığı için de karıştırılmaktadır. Yani sıradan bir tüketicinin alacağı bireysel ihtiyaç kredisi ile bu kredilerin kulvarı farklıdır. Bu nedenle ayrı ele alınması gerekmektedir.

Tüketiciler Neden 60 Aylık Vade İstiyor

Bunun tabii ki en temel sebeplerinden birisi daha düşük taksitlerle krediyi ödemek. Ancak şunu da yeri gelmişken hatırlatmak gerekiyor ki; o da her uzayan vade kredimizin toplam geri ödemesine daha fazla faiz yükü bindiriyor. Bu nedenle kredinin geri ödemesi ile ilgili kendimiz için ödeme planı hazırlıyorken; bizi üzmeyecek ve ödemelerde zorlamayacak en hızlı şekilde krediyi bitirmemiz en mantıklı iş olacaktır. Ancak bunu yaparken de ödeyemeyeceğimiz taksitlere girmenin de anlamı yoktur. Çünkü 1 – 2 defa geciktirilecek kredi taksitleri kredi notunu ciddi anlamda aşağıya çekecektir bunu sakın unutmayalım.

Vade Süresi Toplam Alınabilecek Krediyi Etkiliyor

Tüketicilerin ihtiyaç kredilerinde vade süresinin 60 ay olmasını istemesinin sebeplerinden bir tanesi de; uzun vadede daha fazla kredi çekilebiliyor olması. Bankaların kredi verirken; tüketicilerin aylık geliri ile kredi taksit ödemeleri arasında bir denge gözettiği hepimizin malumu. Bu dengeye göre de aylık gelirin 1/3 ‘ü kadar kredi taksiti olabiliyor. Bunun sonucunda da çekilebilecek kredi miktarı belli bir seviyede kalıyor. Ancak kredi vade süresi 60 aya çıkınca, ister istemez 48 ay vadeli krediye nazaran daha fazla kredi çekmenin de önü açılmış oluyor.

Konut Kredisinde Durum Farklı

Son bir hatırlatmak olarak, vade sürelerinin konut kredilerinde de farklı olduğunu söyleyelim. Bu kredi türünde vade süreleri 30 yıla kadar bile uzayabiliyor. Tabii ki burada yine mevcut kanunların müsade etmesi de önem arz ediyor. Devlet tarafından konut kredisi konusunda vade süresi ile ilgili olarak daha esnek davranıldığını söyleyebiliriz. Ancak ihtiyaç kredileri için aynı şeyi söylemek mümkün değil.

Yeni Bir Düzenleme Gelir mi

Devlet tarafından ihtiyaç kredilerinin vade süreleri daha önceden 48 ay olarak belirlenmiş, daha sonrasında yapılan düzenleme ile 36 aya indirilmişti. Son düzenleme ile tekrar 48 aya çıkarılan vade süresi için yeni bir düzenleme gelirse şaşırmamak gerekiyor.

Oylama

Bir önceki yazımız olan İş Bankası SMS ile Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

“Bankalar 60 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Vermez” üzerine bir yorum

  1. 60 ay vadeli kredi artık çekilemiyor mu yani. Niye uzun vadeli ihtiyaç kredisi çekemiyoruz ki. İlla ipotek mi ettirmek lazım aldığımız şeyi yada elimizde şeyi ne kadar garip…

Yorum yapın