Bankacılıkta Risk Yönetimi

0
9
Umre Finansmanı

            Dünya genelinde ve ülkemizde gerek kamu sermayeli ve gerekse özel sermayeli birçok banka bulunmaktadır. Bu bankaların aylık gelirlerine, aktif büyüklüklerine ya da güncel piyasa değerlerine baktığımızda çoğu ülkeden bile daha fazla kaynağa, değere ya da büyüklüğe sahip olduğunu göreceğiz. Tahmin edeceğiniz üzere bu kadar büyük meblağlı kuruluşları idare etmek, problemlere çözüm üretmek, problemlerle karşılaşılmadan önlemler almak adına mekanizmalar kurmak ve hayata geçirmek tabii ki çok önemli ve bir o kadar da zordur. Bu yazımızda son yıllarda her sektör için önemli olan risk yönetimi faktörünü bankacılık sektörü açısından ele almaya çalışacağız. İşte bankacılıkta risk yönetimi üzerine paylaşacaklarımız…

Öncelikle risk yönetimi; herhangi bir işletmenin işlevi esnasında karşılaşılabilecek risklerin önceden çok dikkatli bir şekilde öngörülerek, tanımlarının yapılması, bu risklerin ortaya çıkmasının en aza indirgenmesini sağlayan önlemlerinin alınması konusunu işleyen yönetim çeşididir.         Şunu da hatırlatmak gerekir ki; iyi yönetilen bir risk, içerisinde fırsatlar da barındırmaktadır.

Bankacılıkta risk yönetimi demişken; bankacılık risklerini sayacak olursak, karlılık verimlilik riski, özkaynak riski, likidite riski, aktif – pasif kalitesi riski, kredi riski, faiz oranı riski, döviz riski, muhasebe ve raporlama riski, teknoloji riski, sermaye piyasası işlemleri riski, para piyasası işlemleri riski, türev ürünleri riski, ülke riski, fiyatlama riski, piyasa riski, konsantrasyon riski, rekabet riski, hırsızlık riski, suistimal riski, tabi afetler riski, strateji riski, inançlı işlemler riski, yanlış – eksik işlem riski, yasa ve mevzuat riski, Merkez Bankası transfer riskini sayabiliriz.

Bankalar; yapmış olduğu işlemler nedeniyle karşılaşılabilecek risklerin kontrolü ve gözlemlenmesi için iç kontrol fonksiyonu kurmak zorundadır. Bu; yönetim kuruluna bağlı olarak; iç denetim merkezi, teftiş kurulu ve risk yönetimi grubudur. Bankalar tarafından hayata geçirilmesi gereken en önemli mekanizmalardan birisidir.

Risk yönetiminin yapısına baktığımızda; politika ve prosedürü doğru şekilde uygulama, doğru metodoloji, maksimum iletişim olduğunu, aktif risk yönetiminin ise; limit takibi, risk analizi, portföy yönetimi ve risk ilgilendirmesi, vb. gibi unsurlardan oluştuğu görülecektir. Bu planların hayata geçirilmesi konusunda banka yönetiminin bu birime desteğinin olması şarttır. Bu hususta yapılacak her türlü yatırımın dönüşü muhakkak bankaya olumlu olarak yansıyacaktır.

Risk yönetimi olmayan bankalar maalesef olası bir depremde ilk önce yıkılacak binalardır, risk yönetimi olan ve uygulayan bankalar ise her ne kadar şiddetle sallansa da küçük kayıplarla depremi atlatacak ancak yıkılmayacaktır.

Bir önceki yazımız olan İş Bankası SMS ile Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here