Bankacılıkta Nasıl Kariyer Yapılır?

0
8
Halkbank Dost Kredisi

Her yıl korkunç kârlar açıklayan bankaların; her ne kadar bu kârlar bazında hesaplandığında personellerine iyi maaş vermiyor sayılsa da; ülkemiz şartlarında yine de çoğu sektöre göre iyi çalışma şartlarına sahip olduğunu (en azından maddi açıdan) söyleyebiliriz. Ekonomi üzerine eğitim gören üniversite öğrencilerinin çoğunun kariyer hedeflerinin arasında bankacı olmak seçeneğinin üst sıralarda olduğunu söylesek yanlış olmaz sanırım. Bu yazımızda sizlere bankacılıkta kariyer nasıl yapılır, bankacılar hangi pozisyonlarda çalışır gibi konularda bilgi vermeye çalışacağız.

Yeni mezun olmuş bir üniversite öğrencisinin banka kariyerine girişi genelde gişe elemanı statüsünde olmaktadır. Gişe elemanları; havale, hesap işlemleri, para yatırma – çekme, vb. gişelerden yapılan operasyonel işleri yapmaktadır. İlk etapta maaşı düşük olabilir ancak iyi bir performansla ilk yılınızın sonunda iyi bir zam alabilirsiniz. Burada başarılı olmanız halinde ise; yönetim tarafından değerlendirilerek farklı departmanlara geçişiniz de mümkün olabilmektedir. Ki; kimisi kısa vadede kimisi uzun vadede olur ancak yine de olur.

Bankada çalışabileceğiniz bir diğer pozisyonda satış veya müşteri temsilcisi olmaktadır. Bu departmanda çalışan bankacıların amacı kredi, kredi kartı, sigorta vs. gibi bankaya ait ürünlerin satışıdır. Bu departmanda çalışacak adayların diksiyonlarının ve ikna kabiliyetlerinin çok çok iyi olması gerekmektedir. Şube içi ya da şube dışı da çalışabilirler.  Ancak aylık ve yıllık belli hedefler vardır. Yönetim tarafından bu hedeflerin tutturulması istenir. Hedefini tutturamayan adaylar maalesef gözden düşer. Şunu da belirtmek gerekir ki; bankada yükselme imkanı açısından şanslı bir departmandır. İyi satış yapan bir bankacı muhakkak yönetici kadro tarafından yakın markaja alınacaktır.

Bankalarda bir servis yetkilileri vardır. Bu kişilerin görevi ise; bizzat az önce saydığımız işlemlerin yönetilmesi ve yönlendirilmesidir. İmza yetkileri vardır. Bu pozisyona yükselmek için çok iyi performans gerekir. Ayrıca banka içi yapılacak sınavlarda başarılı olmak gerekir.

Yavaş yavaş zirveye doğru yaklaşırken; sonraki grubumuz uzman ve uzman yardımcılarıdır. Banka bünyesinde kredi, mali analiz, stratejik planlama ve protföy konusunda gerekli eğitimler verilen bu kişiler her zaman banka için değerli personellerdendir. Yükselme konusunda önü açıktır. Dil bilmek gerekebilir. İyi bir yabancı dile sahip olması halinde uluslar arası işlemlerde görev alabilir. Yönetim kadrosuna da dahil edilebilir.

Müfettiş – Müfettiş yardımcıları da adından da anlaşılacağı üzere denetim mekanizmasının bir enstrümanıdır. Görevde yükselme imkanı mevcuttur. Şube müdürü olmayı istemeleri halinde işini iyi yapan bir müfettiş için bu çok uzun bir süre almaz.

Bir önceki yazımız olan İş Bankası SMS ile Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here