Bankacılıkta Kariyer Nasıl Yapılır

0
12

Bankacılık mesleği oldukça saygın ve bir o kadar da maddi imkanları iyi olan bir meslek olduğu toplumun genelinde kabul görmüştür. Hâl böyle olunca ister istemez bankacı olmak isteyen aday sayısı da bir o kadar artmaktadır. Rekabet fazla olunca ve bu konuda istihdamın sınırı da belli bir yere kadar olunca ister istemez yarış daha da kızışmaktadır. İyi bir Bankacı olmayı hedefleyenlerin;  bu hedefleri doğrultusunda daha sıkı bir şekilde emek vermeleri gerekmekte, bu mücadeleye de öğrencilik yıllarından başlamaları gerekmektedir. Şimdi siz değerli okurlarımız için bu yazımızda bankacılıkta kariyer nasıl yapılır kısaca anlatalım.

Bankada Çalışılabilecek Pozisyonlar

Bankada çalışılabilecek bir çok değişik pozisyon bulunmakta olup, bu pozisyonlar hiyerarşik olarak yukarıya doğru çıkmaktadır. Bankada genel anlamda kariyerler; gişe görevlisi olarak başlamakta, şansı yaver giden ve çok çalışanlar bu kariyerlerini en üst noktalara kadar götürebilmektedir. Dilerseniz bu pozisyonlara sırasıyla bir göz atalım.

Gişe Görevlisi

Bankada ilk defa işe başlayan kişilerin çoğu bu pozisyonda başlamaktadır. Burada başarılı olanlar sonraki üst pozisyonlara yükselmektedir. Gişe görevlilerinin işi; günlük rutin banka işlemlerini yürütmektir. Gişeye gelen müşterilerin kredi kartı ödemesi, EFT, havale, para yatırma – çekme gibi işlemlerine bakmaktadır.

Bireysel Müşteri Temsilcisi

Bireysel müşteri temsilcileri ise bir tık daha üst pozisyon olup, kredi verilmesi, müşteriler ile özel ilgilenilmesi, vs. Gibi konularla ilgilenmektedir. Adlarından da anlaşılacağı üzere bu görevdekiler daha çok müşterileri ile birebir ilgilenmektedir. Burada başarılı olanlar da yine bir üst pozisyona kaydırılmaktadır.

Kurumsal Müşteri Temsilcisi

Bireysel müşteri temsilcilerinin bir üst pozisyonu ise kurumsal müşteri temsilciliğidir. Burada bireyler yerine şirketlerin, KOBİ ‘lerin kredi finansmanı, vs. Gibi diğer banka ihtiyaçları ile ilgilenilmektedir. Bu pozisyonda kendini ispatlayanların yolunun oldukça açık olduğunu söyleyebiliriz.

Satış Departmanı

Bankaların en gözde fakat bir o kadarda fırtanın en gürültülü koptuğu departmanlarıdır. Satışlarınızı yaptığınız sürece hiç bir zaman problem yaşamaz, alkışlanırsınız. Ancak işler ters gittiğinde ise maalesef sonuçlar olumsuz olabilmektedir. Bu departmanda görev alanların başarılı olması halinde şube müdürlüğü veya yardımcılığı gibi görevlere gelmesi de mümkündür.

Şube Müdürlüğü

Bir bankanın şubesel anlamda en üst pozisyonudur. Gelir olarak iyi bir gelire sahiptirler. Şube müdüründen sonraki pozisyonlar ise bölge müdürlükleridir.

Bölge Müdürlüğü

Bölgesel anlamda belli şubelerden sorumlu olan bölge müdürleri, maddi anlamda oldukça iyi şartlara sahiptir.

Müfettiş ve Müfettiş Yardımcıları

Bankaların şubelerini denetleyen görevliler banka müfettişleri ve müfettiş yardımcılarıdır. Bu kişilere genel olarak işe müfettiş yardımcısı olarak başlamakta, sonrasında ise müfettiş olmaktadır. Müfettişler gerekli görülmesi halinde şube müdürü de yapılabilmektedir. Maddi şartları oldukça iyidir.

Genel Müdür

Bir bankada olunabilecek en üst pozisyondur. Tüm bankanın sorumlu olduğu kişidir ve tüm Türkiye ‘de bir tane bulunmaktadır. Ayrıca genel müdürün yardımcıları da bulunmakta olup, her ikisinin de maddi şartları son derece iyi olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan İş Bankası SMS ile Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here