Bankacı Nasıl Olunur?

0
29

Banka sektöründe çalışmak istiyorsanız ve bankacı nasıl olunur merak ediyorsanız bu yazımızda sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Bankacı nasıl olunur?

Bankalar bünyelerinde çalıştıracakları personeller için bazı şartlar öne sürerler. Bu şartların yanı sıra da farklı sınama şekillerini kullanarak kişinin bankada çalışabilirliğini test ederler. Öncelikle bankaların personellerinde aradıkları şartlara değinmeliyiz. Bankalarda personel olmak için, bazı bankalarda en az lise mezunu, bazı bankalarda ise en az üniversite mezunu olma şartı aranmaktadır. Lise mezunu bankacı olanlar genel olarak banko görevlisi olarak görevlendirilmektedir. Üniversite mezunu olanlarsa bankada her türlü pozisyon için başvuruda bulunabilir. Eğitim seviyesinin yanı sıra belirli yaş aralığı şartı da araya bilirler. Sabıka kaydının olmaması da aranan şartların arasında. Ayrıca bankaların ithalat ihracat birimlerine çalışacak olan personellerin en az bir dil bilmesi gerekmektedir. Bu şartlar bankada çalışılacak olan pozisyona göre değişiklik göstermektedir.

Bankacı olmak için ne yapmak gerekir sorusuna da bankaların sınavlarına katılmanız gerek cevabını verebiliriz. Bankalar iki türlü işe alım yaparlar. Birincisi kendilerinin hazırladığı sınavlardan başarılı olanları seçerek, mülakat elemesi ile işe alımdır. İkincisi ise bankaya bırakılan CV’lerin incelenmesi ve ardından da mülakat ile işe alımdır. Her iki işe alım şeklinde de mülakat yapılmaktadır. Bu işe alım yöntemlerinin yanı sıra başka bankalardan transfer edilen personeller de olmaktadır.

Sizlerde bankacı olmak için neler yapılması gerekir diye soruyorsanız buradaki yazılanlardan yola çıkarak bankaların işe alımlarına katılabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan EFT Ücreti Almayan Bankalar Var Mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here