Banka Mülakatlarında Nasıl Davranmalı ve Nasıl Giyinmeli

0
7

Türkiye ‘deki popüler mesleklerden birisi de takdir ederseniz bankacılıktır. Genelde iktisadi idari bilimler fakültesinde okuyan gençlerin çoğunun kariyer planları arasında bir bankacı olmak bulunur. Tabii ki  bu yolda ilerleyebilmek için belli başı yerine getirilmesi gereken işler vardır. Bunlardan ilki bankalardan tarafından istenen bölümlerden birisinden mezun olmak, bankaların açmış olduğu sınavlarda başarılı olmak, sonrasında ise mülakatları geçmektir. Burada en önemli noktalardan birisi de mülakatlardır. Şimdi siz değerli okurlarımız için bu yazımızda banka mülakatlarında nasıl davranmalı ve nasıl giyinmeli bazı tüyolar vermeye çalışacağız.

Dış Görünüm Çok Önemli

Yine hepimizin kabul ettiği üzere; biz insanlar karşımızdaki kişilerin dış görünümlerine çok fazla önem vermekteyiz. Belki doğru belki yanlış ancak maalesef günümüzde bu kabul edilmiş durumda. Bu konuda bir çok sosyal deneyler yapılmış, üzerine araştırmalar yapılmış ve bu sonuca ulaşılmıştır. Dolayısıyla ister banka mülakatı olsun isterse başka bir mülakat olsun kesinlikle dış görünüm ve kıyafetlerimiz çok önem taşımaktadır.

Takım Elbise ve Kravat

Banka mülakatına gidiyorken yapılacak en iyi tercih, tıpkı bir bankacı gibi giyinmek yani takım elbise giymek ve kravat takmak olacaktır. Bu size daha kurumsal ve resmi hava katacaktır. Ayrıca karşınızdaki mülakat komisyonuna işinizi ne kadar ciddiye aldığınızı da gösterecektir.

Renklerin Önemi

Renklerin insan algısında oluşturduğu bazı anlamlar olduğu gerek sosyal deneyler ve gerekse de araştırmalar sonucunda tespit edilmiştir. Örneğin mavinin huzur veren ve dinlendiren bir renk olduğu, kırmızının dikkat çektiği, siyahın gücü simgelediği gibi bir çok kanıtlanmış araştırma sonucu vardır. Mülakata giderken takım elbise ve kravat seçimi konusunda genelde tercih edilen renklerden birisi mavi tonlarıdır. Kravat olarak ise; biraz bordoya çalan kravatlar kullanılabilir. Ancak yine de söylediklerimiz dışında da bir tercih yapabilirsiniz. Bu sizin kişisel zevkinize kalmıştır.

Vücut Dili

Biz insanlar olarak aslında ağzımızdan konuştuğumuz kadar vücudumuzla da konuşuyoruz. Ve bu vücudumuzla konuşuğumuz lisan da en az ağzımızla konuştuğumuz kadar insanlar üzerinde etki bırakıyor. Hele hele hem ağız dilimizi hem de vücut dilimizi iyi kullanıp, her ikisini senkronize etmemiz halinde ise karşı tarafta çok daha ciddi etki bırakıyor. Vücut dili konusunda çoğu ünlünün özel olarak ders aldığını biliyor muydunuz ? Dolayısıyla mülakatlarda da vücut dilinizi iyi kullanmalı ve konuya hakim olduğunuzun havasını karşı tarafa hissetirmelisiniz. Heyecanlı ve panik halindeki hareketlerden uzak durmalısınız. Kendinize olan güveninizi karşı tarafa göstermelisiniz. Ancak bu; ukalalık boyutuna gelmemeli, dikkat…

Konuşurken Tonlamaya Dikkat

Vücut dilinden sonra konuştuğumuz zaman tonlamamızın da önemli olduğunu söyleyelim. Nerede vurgulama yapacağımızı, nerede duracağımızı, nerede sesimizin tonunu değiştireceğimizi iyi bilmemiz gerekiyor. Kimi zaman tonlama farkından dolayı aynı cümleden birden fazla anlam çıkabiliyor. Mülakata gitmeden önce size sorulması muhtemel soruları (en azından kendinizi tanıtın sorusu gelecektir) kendinize sorup, alıştırma yapmanız da yararınıza olacaktır.

Bir önceki yazımız olan İş Bankası SMS ile Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here