Banka Müdürü Olabilmek İçin Ne Yapmak Gerekiyor

0
6

Türkiye ‘deki popüler mesleklerden birisi de bankacılıktır. Her üniversite mezunu ( özellikle ilgili bölümlerden mezun olanları ) okulu bitirdikten sonra güzel bir bankada çalışmak ve daha sonra da üst pozisyonlara yükselmeyi hayal eder. Tabii ki bunun nedenleri arasında; hem bankacılık mesleğinin sosyal statüsü hem de aylık gelirinin yüksek olmasından kaynaklıdır. Bankacı olmakla da iş bitmeyecek, daha üst seviyelere kadar hatta hatta banka müdürü olmaya kadar hayaller devam edecektir. Bu yazımızda sizlere banka müdürü olabilmek için ne yapmak gerekiyor kısaca izah edelim.

Bankalarda müdür olmak isteyen kişilerin aslında direkt olarak müdür olmadığını sizlere hatırlatalım. Yani işe çekirdekten başlamak gerekiyor. Tabii ki  bankalar arası müdür transferlerinde kişi direkt olarak müdürlük görevine de getirilebilir. Ama yine bu kişinin evveline bakıldığında alt kademelerden üst kademeye doğru yükseldiği görülecektir.

Bankada gişe görevlisi pozisyonunda göreve başlayan bir personel, satış birimlerindeki çalışanları, müfettişler, kısacası bankadaki pozisyonların çoğu müdürlük için adaydır diyebiliriz.

Gişe görevlilerinin banka müdürlüğü hayalinin gerçekleşebilmesi için birkaç aşamadan daha geçmesi gerekecektir. Bunlar sırasıyla bireysel ya da kurumsal pazarlama birimi olacaktır. Buradaki başarı grafiğine göre kişi şube müdür yardımcısı olacak, sonrasında ise şube müdürlüğünün kapısı aralanacaktır. Çok başarılı kişiler pazarlama biriminden direkt olarak müdürlüğe de geçebilir.

Pazarlama birimlerinde çalışan kişiler ise az önce belirttiğimiz üzere müdürlük konusunda bir seviye daha ileriden olaya dahil olmaktadır. Başarılı bir pazarlamacının müdürlük şansı her zaman yüksek olacaktır. Ayrıca bu pozisyondan şube müdürlüğüne geçen kişiler üst düzey müdürlük konusunda da şanslıdır diyebiliriz.

Müfettişler ve müfettiş yardımcıları ise banka müdürlüğü konusunda önleri en açık adaylardır. Bir müfettiş yardımcısının, yardımcı sıfatından sonra müfettişliğe akabinde de şube müdürlüğüne geçmesi çok uzun süre almayacaktır. Tahmini 6 – 7 yıl içerisinde ( tabii kişi kişinin başarı grafiği de etkili olacaktır ) müdürlük konusunda isme geçecektir.

Tüm saydığımız bu pozisyonlardan üst kademelere geçiş için tabii ki biraz sabretmek, sıkı bir şekilde çalışmak ve verilen görevi en iyi şekilde yerine getirmek en önemli 3 altın kuralımızdır.

 

Bir önceki yazımız olan Emlak Konut Borç Sorgulama başlıklı makalemizde Emlak Konut ve emlak konut nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here