Banka haricinde kredi veren kurumlar

0
6
Akbank

Finansal sektörde hizmet veren kuruluşlar kendi müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda çeşitli isimler adı altında kredi ürünlerini kullandırmaktadır. Bankaların bireysel ve ticari müşteri olarak sınıflandırmış oldukları müşterileri için düşük faiz ve uygun ödeme koşullarında kredi imkanını sunmaktadırlar. Kredi veren kurum olarak bilinen bankaların haricinde daha birçok finansal kuruluşta kredi ürünlerini müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda kullandırmaktadırlar. Banka haricinde kredi veren kurumlar sıralamasında ilk sırada kredi kartı borçlarının ödenmesi noktasında hizmet veren firmalardır. Borç yapılanması veya doğrudan kredi kartlarının borcunu kapatmaya yönelik olarak verilen bu krediler firma ile krediyi kullanacak olan kişinin arasında imzalamış olduğu sözleşmeye bağlıdır.

Banka haricinde kredi veren kurumlara baktığımızda ikinci sırada yer alan firmalar ise, ikinci el veya sıfır araç alımı sırasında ihtiyaç duyulan kredinin otomobil firmalarının finansman veya sigorta şirketleri aracılığı ile kullandırılmaktadır. Aynı bankanın vermiş olduğu araç kredisi gibi otomobil firmaları aracı ipotek ederek kendi firmaları üzerinden ikinci el veya sıfır araç kredisi kullandırıyor.

Ülkemizde bankalar haricinde kredi veren kurumlar arasında 1991 yılında günümüze kadar hizmet veren Eminevim veya Eminotomotiv olarak bilinen firma gelmektedir. Konut ve araç alımı üzerine müşterilerine kredi kullandıran firma, katılım bankalarındaki faizsiz kazanç sistemi üzerinden hareket ederek hizmetlerini sürdürmektedir. Şimdiye kadar 70.000 den fazla insanı konut sahibi yapan firma her geçen gün artan değeri ile kredi veren kuruluşlar arasında adını ilk sıraya yazdırmakta kararlıdır.

Bir önceki yazımız olan EFT Ücreti Almayan Bankalar Var Mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here