Banka Dışında Kredi Veren Kurumlar ve Yerler

0
9
Banka Dışında Kredi Veren Kurumlar

Bankalar hayatımıza girdi gireli, nakit ihtiyacı duyduğumuzda başka hiçbir şey düşünmez olduk. Eskiden böyle ihtiyaçlar aile arasında birlik beraberlik ile halledilmekte iken; son dönemde herkesin derdi kendine yeter misali, aile arasında bile kimse kimseye yardım etmez hale geldi. Bu konu ayrıca tartışılması gereken bir konu olmakla birlikte, banka dışında kredi veren kurumlar konusunda da bazı eksik bilgilere sahip olduğumuz da bir gerçek. Ancak bu noktada söylemek istediğimiz tefeciden para alma gibi illegal yöntemler değildir.

Tıpkı bankalar gibi finans kuruluşu olan ve kredi verme konusunda BDDK ( Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu ) tarafından yetkilendirilmiş kurumlar da bulunmaktadır. Bunlara örnek olarak; araç satışı konusunda markaların kurmuş olduğu kendi finans şirketlerini, ya da kendi bünyesinde kredi kullandırarak taksit yapan şirketleri sayabiliriz.

Türkiye Faaliyet Gösteren Banka Dışında Kredi Veren Kurumlar

 • Koç Tüketici Finansmanı A. Ş.
 • Koç Fiat Kredi Tüketici Finansmanı A. Ş.
 • Mercedes – Benz Finansman Türk A. Ş.
 • Volkswagen Doğuş Tüketici Finansmanı A. Ş.
 • ALJ Finansman A. Ş.
 • DD Finansman A. Ş.
 • Evkur Finansman A. Ş.
 • Hemenal Finansman A. Ş.
 • Orfin Finansman A. Ş.
 • Şeker Mortgage Finansman A. Ş.
 • TEB Finansman A. Ş.
 • Turkcell Finansman A. Ş.
 • VFS Finansman A. Ş.

Bu kurumlar BDDK ( Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu ) ‘dan gerekli izinleri almış ve finansman konusunda yetkilendirilmiş kuruluşlardır. Bunların haricinde yine faktoring firmaları da kredi tahsisi yapabilmektedir. Ancak faktoring firmalarındaki işleyiş bankalara ve diğer finansman kurumlarına göre biraz daha farklılık arz etmektedir.

Bu saydığımız kurumlar dışında maalesef illegal olarak para satan yani tefecilik yapan kişiler de bulunmaktadır. Kredi notu kötü olan ve bankalar ile diğer finans kurumlarından kredi almakta zorlanan kişiler maalesef bu yolu tercih edebilmektedir. Türk Ceza Kanunu ‘na göre tefecilik bir suçtur ve yasaklanmıştır. Kredi verebilecek kurumlar ilgili yasal düzenlemelerle belirlenmiş ve BDDK ( Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu ) tarafından da bu konuda yetkilendirilmiştir. Tefecilerdeki faiz oranları zaten bankalara nazaran daha üst seviyededir. Çünkü tefeciler kendisine gelen kişilerin, kredi sicilinin bozuk olması ya da kredi notu düşüklüğü nedeniyle bankalardan kredi alamadığını bilmektedir. Dolayısıyla da istediği gibi faiz oranını yüksek tutabilecektir. Bunun için en iyisi her ne kadar istemesek te bu tarz ihtiyaçlarda bankaları ya da BDDK tarafından yetkilendirilmiş diğer finans kuruluşlarını tercih etmek olacaktır.

Yukarıda isimlerini saydığımız finans kurumlarının çoğu araç satışı ile ilgili olarak hayata geçirilen finans kuruluşlarıdır. Otomotiv üreticileri tarafından kurulan bu finans kurumları, araç satın almak isteyen kişilere uygun oranlarda hatta bazı kampanyalarda sıfır faizli olmak üzere kredi imkanı sunabilmektedir. Bu nedenle özellikle araç almak ve taşıt kredisi kullanmak isteyenlerin, satın almayı gerçekleştirmeden önce bu finans kuruluşlarının da tekliflerini değerlendirmeleri akıllıca olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here