Banka Borcunu Ödeyenin Sicili Ne Zaman Düzelir?

0
7
Borcumu ödedim. Sicilim ne zaman düzelir?

Bankalardan kredi çekerken ya da kredi kartı alırken her şey iyi güzeldir ancak ne zaman bu borçlar ödenemez hale gelir ve kar topu gibi büyümeye başlar, işte o zaman işler içinden çıkılmaz bir hal alır. Bu duruma düşmeden önce tabii ki  her tüketici kendi önlemlerini almalı, ayağını yorganına göre uzatarak, gereksiz harcamalardan kaçınmalıdır. Zaten kredi ve kredi kartlarının kullanılmasının amacı acil nakit ihtiyaçları olmalıdır. Durumunu en iyi kişinin kendisi bilmelidir. Bu nedenle cep telefonu alacaksa ya da tatile gidecekse ve bunlar için kredi çekmeyi ya da kredi kartını kullanmayı düşünüyorsa kendisine uygun olanı tercih etmelidir. Aksi takdirde borçlan ödenmeyince kişinin sicili bozulacak ve bir daha bankalar ile ilgili işlemlerinde zorluk yaşayacaktır. Ancak bu duruma düşenler için de her şey tamamen bitti diyemeyiz. Bu konuyu biraz daha açarak banka borcunu ödeyenin sicili ne zaman düzelir birlikte inceleyelim.

Kredi ya da kredi kartı borcunu ödeyemeyen ve temerrüde düşen kişiler bildiğimiz üzere ya kara listeye alınmakta ya da kırmızı kalem yemekte ve sicili bozulmaktadır. Sicil dediğimiz kavram; bankalar tarafından her tüketicinin mali geçmişinin kayıt altına alınması demektir. Son dönemde ortaya koyulan kredi notu uygulaması ile bu iyiden iyiye yaygınlaşmıştır. Bankalar artık bir kişiye kredi kartı ya da kredi vermeden önce kişinin kredi notunu baz almaktadır. Kredi notu düşük olanlar bankadan kredi ve kredi kartı alırken zorlanmakta, kredi notu yüksek olanlar ise herhangi bir problem yaşamamaktadır.

Kredi sicili bozulan bir kişinin, bu sicilini düzeltmesi için bazı yollar izlemesi gerekmektedir. Aslında çok ta karmaşık veya özel uygulamalara gerek olmaksızın; burada amaç bankaların tekrar güvenini kazanmaktır. Bunun için de bankalara olan borçların ödenmesi ile başlanabilir. Eğer ödeyecek hali hazırda paranız yok ise; tüm borçları bir araya toplayan ve yeni bir sayfa açmak isteyenler için bankalar tarafından borç transferi ve borç yapılandırması için kredi imkanları mevcuttur. Bu yolla borçlarınızı tek bir bankada toplayıp, birkaç yıl kemer sıkarak kredi sicilinizi düzeltebilirsiniz.

Şunu da belirtmek gerekir ki; bankalar, tüketicilerin kredi sicilini sadece yaşanan bir gecikmiş borç ile bozmayacaktır. Bu da yavaş yavaş olmakta, artık tüketicinin borcunu ödemediği konusunda kesin kanıya varıldıktan sonra kredi siciline bu durum işlenecektir. Yine de geciktirdiğimiz borçların, kovaya damlayan su misali, hiç etki etmediğini de söylemek doğru olmaz. Ancak bunlar arka arkaya geldikçe kredi sicilimiz üzerinde etkili olacaktır.

Sonuç itibariyle; bankalar bir kişinin sicilini bir kerede bozmadığı gibi, bu borcun tamamen kapatılması ile hemen düzeltmeyecektir. Tabii ki de gecikmiş bir borcun tamamen kapatılmasının elbette kredi sicili üzerine bir etkisi olacaktır. Yine de bu tüketicinin mali disiplini tekrar göz önüne alınarak takibi yapılacaktır. Düzenli borçlarını ödemeye devam eden tüketicilerin, kredi sicilindeki iyileşmeler 1 – 2 yıl sonunda kendisini hissettirmeye başlayacak, kredi notu da yükselişe geçecektir.

Bir önceki yazımız olan İş Bankası SMS ile Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here