Bank Asya Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır?

0
17

Bankasya Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır?

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki Bank Asya’nın kredi kartı iptali nasıl yapılır ile ilgili kendi sitelerinde herhangi bir konu bulamadım. Kredi kartlarının iptal edilmesi kredi kartını almak kadar basit olmaması durumu burda da geçerli. Kart iptalinin yapılmasına karşılık yine de evlere gelen kart borç ekstreleri milletin canını sıkıyor.

Bankalar ise bu durumu şöyle açıklamakta; kart borçlarınızın bir sonraki döneme yansıtılan faizleri bu şikayet ettiğiniz şeyler. Bankasya kredi kartı iptali nasıl yapılır sorusunu yönelten banka müşterilerinin bilmesi gereken bir takım hususlar var. “Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik” uyarınca bankalar, müşterilerinin iptal taleplerini 7 gün zarfında yerine getirmek zorundalar.

Bankasya’nın da hizmetlerinden biri olan telefon bankacılığınca, kredi kartı iptal talepleri, kısa bir kimlik doğrulama teatisinden sonra, muhakkak yerine getirilmelidir. Yani elimizde hukuki bir mevzuat var ve zamanında yapacağınız başvurular neticesinden bankalar da bizlere olan yükümlülüklerini yerine getirmelidirler.

Kredi kartı iptallerinden sonra yaşanan en büyük sorun ise -bankalara olan borcunuzu ödeseniz dahi- elinize tutuşturulan bir evrakla eskiye dönük ödemelerinizi geciktirdiğinizden işleyen faizin müşteriye fatura edilmesi durumu.

Bir banka yetkilisi bu durumu şöyle açıklıyor; “Müşteriler ekstreleri kesilmeden borcunun tamamının kapatıldığını sanıp kart iptali sağlandığını düşünüyorlar. Kart iptali için iptal talebinin bankaya iletilmesi gerekiyor. Müşteri görünen borcu ödeyebilir eğer borcunu geç ödedi ise faiz yansıyabilir. Müşteri hizmetleri arandığında günlük borç görülür. Geç ödeme var mı faiz yansır mı bunlar görülmez. Borcu olduğu sürece ekstre gelir. Hesap kesim tarihinden önce ödeme yapıyorsa faiz henüz yansımamıştır. Müşteri hesabını, kredi kartını ve hesabını takip etmeli. Ben kredi kartımı  kullanmak istemiyorum iptal ettirmek istiyorum demek iptal için yeterlidir”.

Bir Bank Asya yetkilisi ise durumu özetleyerek: “Kart borcu olan kartı kapatmıyoruz. Bizim bankamızdan borç yansıma ihtimali yok. Borç ödenmeden iptal talebi alınmıyor. Müşteri kart borcunu ödedikten sonra bir olay olmuyor. Bizde faiz yok kar payı ile işlem yapıldığı için faiz uygulaması yok. Borç varsa iptal yok. İptal ediyorum denildiğinde çağrı merkezleri kartları geçici kapatıyorlar. 1 hafta içerisinde iptal edilir. “

Bütün bunları özetledikten sonra gelelim kredi kartını kapatmak isteyenlerin izlemesi gereken standart 2 seçeneğe;

-Şubeye giderek dilekçe veriyorsunuz, hesabınız kısa bir kontrolden sonra, kartınızın iptal işlemleri başlatılıyor

-Telefon bankacılığı ve çağrı merkezleri yoluyla da iptal işlemleri başlatılabiliyor. Bu yöntem elbette daha zahmetsiz ve kolay diyebiliriz.

Bir önceki yazımız olan EFT Ücreti Almayan Bankalar Var Mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here