Babasından Dul Kızına Kalan Maaşla Kredi Çekilebilir mi?

Babasından Dul Kızına Kalan Maaşla Kredi Çekilebilir mi?

Dul ve Yetim Maaşı ile Kredi

Bildiğimiz üzere SGK ‘lı bir çalışanın ölümü halinde geride kalan eşine ve çocuklarına, dul ve yetim maaşı adı altında maaş bağlanmaktadır. Bu maaşı; kız çocuk evlenene kadar, erkek çocuk ise üniversite okuması halinde 25 yaşına kadar , dul eşler ise evlenmemeleri halinde ölene kadar alabilmektedir. Ancak bu dul anne ve yetim çocukların sigortalı olarak çalışmaya başlaması halinde direkt olarak kesilmektedir. Kız çocuğu evlendikten sonra boşanması halinde yine babasından kalan yetim maaşını bağlanmasını talep edebilecek ve bu maaşı alabilecektir.

Bugünkü yazımızda da tam bu konuyla ilgili olarak babasından dul kızına kalan maaşla kredi çekilebilir mi konusunu ele almaya çalışacağız.

Eğer daha fazla kredi alınmak isteniyorsa; bu durumda maaş alan dul kız adına olan araç ya da gayrimenkul ipoteği yoluna gidilebilir. Bu durumda banka kredi miktarını biraz daha artıracaktır. Bu yöntemin yanı sıra aynı zamanda kredi notu yüksek olan bir kefilin olaya dahili de kredi meblağının artmasını sağlayabilir.

Sonuçta kefil de kredi borcundan müteselsilen sorumlu olacağı için banka nezdinde bu durumunuzu daha pozitif hale getirecektir. Ancak batak durumda olan, kara listeye giren ya da kırmızı kalem yemiş olan kefillerinizin size yarardan çok zararı olacaktır. Bu nedenle kefilin iyi seçilmesi gerekir.

Dul ve yetim maaşı alanlar; maaşlarını devletten aldığı için, bankaların bakış açısı bir nevi garanti para olduğu yönündedir. Yani devlet her halükarda bu kişiye bu parayı ödeyecektir. Tıpkı bankaların memurlara kredi verirken biraz daha bonkör davrandığı gibi devletten alan bu kesime de sınırlar dahilinde kredi verme konusunda zorluk çıkarmamaktadır. Ancak yazımızın başında da belirttiğimiz üzere; kredi çekecek olan dul ve yetimlerin, evvelde bankalarla olan ticari ilişkilerinde temiz biri geçmişlerinin olması gerekmektedir. Kredi notu düşük olanlar, aylık belgelenebilir geliri ne olursa olsun bankadan kredi almakta zorlanacaktır.

Babasından Dul Kızına Kalan Maaşla Kredi Çekilebilir mi?
5 (100%) 1 oy

Bir önceki yazımız olan Sigortasız Çalışanlar Nasıl Banka Kredisi Alabilir? başlıklı makalemizde sigorta olmadan kredi ve ssksız kredi hakkında bilgiler verilmektedir.