Az Riskli Kredi Notu Nedir Ne Anlama Geliyor

0
7

Kredi notu hakkında hemen hemen bilgi sahibi olmayan tüketici artık yok denecek kadar azdır. Herkes bir şekilde kredi notunun ne olduğunu biliyor ve kredi notu öğrenme servisleri üzerinden kredi notunu güncel olarak takip etmeye çalışıyor. Çünkü artık kredi notuna göre tüketicilere kredi kartı ya da kredi veriliyor. Kredi notuna baktığımızda ise 0 ‘dan başladığını ve 1900 ‘e kadar çıkabildiğini görmekteyiz. Bu puan aralıkları da belli başlı aralıklara bölünerek, tüketiciler kredi notuna göre sınıflandırılıyor. Örneğin belli bir puan aralığında bulunan tüketici grubu çok riskli olarak sınıflandırılırken, belli bir puan aralığındaki tüketici grubu ise risksiz olarak sınıflandırılıyor. Belli bir puan arası nötr olarak sınıflandırılırken belli bir puan arası ise az riskli olarak sınıflandırılyor. Şimdi sizlere bu kredi notu gruplarından birisi olan az riskli kredi notu nedir ne anlama geliyor kısaca izah etmeye çalışalım.

Hangi Puan Aralığı Az Riskli Grubunda

Az riskli kredi notu grubuna girip girmediğimizi anlamak için evvela kredi notumuzu öğrenmemiz gerekecektir. Kredi notumuzu öğrenmek için de Findeks üzerinden ya da cep telefonu operatörleri vasıtasıyla kısa mesaj göndererek öğrenebiliriz. Az riskli kredi notunun hangi puan aralığına denk geldiğine bakacak olursak; 800 ve 1100 arası kredi notu olan tüketicilerin bu sınıfa dahil olduğunu görmekteyiz. Aslına bakıldığında bu puan aralığı biraz geniş ve 800 puanlık kredi notu ile 1100 puanlık kredi notu arasında ciddi bir fark var. Bankalar nezinde de 800 puana ve 1100 puana sahip tüketiciler aynı kefeye koyulmayacaktır. 1100 kredi notuna sahip olan tüketicilerin kredi çekmeleri 800 kredi notuna sahip olanlara nazaran daha fazla olacaktır.

Az Riskli Kredi Notu Grubundakilere Kredi Çıkar mı

Az evvel de söylediğimiz üzere bu gruptaki puan skalası biraz daha geniş olduğu için; 800 puana yaklaşıldıkça kişinin kredi notu çekme şansı daha düşük olacakken, 1100 puana yaklaştıkça şansı daha da artacaktır. Burada önemli olan mümkün mertebe az riskli gruptan çıkmak olacaktır. Bunun için de bir şekilde kredi notunu tekrar yükseltmenin yolları aranmalıdır.

Az riskli kredi notuna sahip tüketicilerin kredi başvuruları; çekilen kredinin meblağı, aylık taksit miktarlarına göre reddebilecek ya da kısmen onaylanabilecektir. Örneğin 10 bin TL krediye başvuran az riskli kredi notuna bir tüketicinin kredi başvurusu 6 bin TL olarak onaylanabilir. Ancak 800 ve civarındaki kredii notnuna sahip tüketiciler için maalesef başvurular red ile sonuçlanacaktır.

Az Riskli Kredi Notu Grubundan Nasıl Çıkılır

Bunun formülü oldukça basittir. Bankalara olan borçlarınızı zamanında ödemek, kredi kartı borçlarını zamanında ödemek, mümkün mertebe asgari ödeme miktarı değil de borcun tamamını ödemek kredi notunuzun toparlanmasında çok yardımcı olacaktır. Herşeyden önce kredi notunu yükseltmenin yollarını aramak yerine, iş bu hale gelmeden kredi notumuzun düşmemesi için elimizden geleni yapmalıyız.

Bir önceki yazımız olan En Yüksek Kredi Notu Kaçtır? başlıklı makalemizde kredi notu hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here