Askerlik Durum Belgesi Sorgulama

0
6
Askerlik Durum Belgesi Sorgulama

TC kimlik ile Askerlik tecil sorgulama, Askerlik yeri sorgulama ve öğrenme, Askerlik celp dönemleri gibi sorularınıza cevap olacak yazımız aşağıdadır.

Türk gelenek ve göreneklerinde önemli bir yer tutan, anne ocağı asker ocağı mottosunu hafızamıza kazıyan bir kavramdır askerlik. Bunun için anne babalar, asker olacağı çocuğunun 6 ay veya son dönemlerde konuşulan ve karara bağlanmış şekli ile 12 ay hasretini yaşarlar. Bu döneme girmeden önce, asker adayları, kendilerini ilgilendiren önemli bir sonucu öğrenmek isterler.

Bu da, asker adaylarının acemi birliklerinin nerede olduğu, yani askerliklerini nerede yapacaklarıdır. Bunun için çeşitli yol ve yöntemler hatta bazı durumlarda kuralar dahi çekildiği ve ona göre askerlik yerlerinin belirlendiği düşünülmektedir. Ama tam olarak nasıl belirlendiği konumuz dışında olduğu için onunla pek ilgilenmeyecek; yalnızca askerlik görev yerinin nasıl sorgulanacağı üzerinde duracağız.

Çocuklarını asker ocağına teslim edecekleri heyecanla bekleyen anneler, teslim tarihini ve birliğini merak ederler. Öncesinde; bu sonuçları öğrenmek için, adreslere bildiriler gönderilir veya asker adayları, uzun kuyruklarda bekleyerek, askerlik şubelerinde bunu öğrenebilirdi. Ama, son zamanlarda, kendine önemli bir yer edinen www.turkiye.gov.tr adresinden de bu sorgulamalar, e-devlet şifresi yada e-imza gibi yöntemler ile yapılabilir oldu.Aşağıda vermiş olduğumuz linke tıklayıp askerlik sorgulamanıza dair bilgiler edinebilirsiniz.

Öncelikle askerlik sorgulama yapabilmeniz için öncelikle e-devlet sistemine giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

İster aşağıda vermiş olduğumuz yönergeleri takip ederek ister verdiğimiz link ile askerlik sorgulama sayfasına erişim sağlayabilirsiniz.

Turkiye.gov.tr sitesine girdikten sonra; Milli Savunma Bakanlığı kısmına geliniz. Bu kısımda Er sınıflandırma kısmına tıklayınız. Burada istenen bilgileri eksiksiz ve tam bir şekilde girdikten sonra sorgula kısmına tıklayınız. Artık, size görünen yol belli olmuştur. Hayırlı tezkereler.

Link: https://www.turkiye.gov.tr/askerlik-durum-belgesi-sorgulama

Bir önceki yazımız olan KMH Nedir? Ne İşe Yarar? başlıklı makalemizde KMH açılımı nedir, KMH nedir ve Kredili Mevduat hesabı nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here