Asgari Ücretle Çalışan Bir Kişi Ne Kadar Kredi Çekebilir?

0
1
Asgari Ücretle Çalışan Bir Kişi Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Ülkemizde asgari ücretli çalışan sayısı oldukça fazladır. 2016 yılı asgari ücretliler için iyi bir zam ile geçti diyebiliriz. 2017 yılı için de asgari ücret görüşmeleri kıran kırana devam ediyor. Ancak henüz netleşmiş bir zam miktarı ortada yok. Asgari ücretli çalışan sayısının çok olduğu bir ülkede, ister istemez en çok merak edilen konulardan birisi  de asgari ücretle çalışan bir kişi ne kadar kredi çekebilir konusu oluyor. Bizler de bu yazımızda bu konuyu ele alacak ve aylık 1300 TL net olan asgari ücretle çalışan bir kişi ne kadar kredi çekebilir enine boyuna hesaplayıp sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Maaşın 1/3 ‘ü Baz Alınıyor

Burada bizim mihenk taşımız; kredi çekerken her çalışanın aylık belgelenebilir gelir miktarının 1/3 ‘ünün baz alındığıdır. Bankadan kredi çekmek isteyen her çalışanın aylık olarak ödeyebileceği maksimum taksit miktarı, maaşının 1/3 ‘ü kadar olabilecektir. Daha iyi anlaşılması adına bir örnek verecek olursak; 3 000 TL maaşı olan bir çalışanın, aylık kredi taksiti olarak ödeyebileceği maksimum rakam 1 000 TL olacaktır. Buranın üstüne banka onay vermeyecektir.

Asgari Ücretli Çalışanın Çekebileceği En Fazla Kredi Tutarı

Aynı hesabı asgari ücretli bir çalışan için yapacak olursak; asgari ücreti 1 300 TL ‘den hesapladığımızda, bunun 1/3 ‘ü 433 TL yapacaktır. Dolayısıyla kredi çeken asgari ücretlinin ödeyebileceği maksimum aylık taksit miktarı 433 TL olacaktır. Aylık maksimum taksit miktarını hesapladıktan sonra şimdi de artık toplam çekilebilecek en fazla kredi meblağını bulalım.

Şu an için piyasalarda bireysel ihtiyaç kredisi için en düşük faiz oranı % 1,09 ile ING Bank ‘tadır. Ancak bu banka da kişiye özel faiz uygulaması yapmakta, kredi notu yüksek olan kişiler bu faiz oranından faydalanmaktadır. Bu faiz oranı ve en uzun vade süresi olan 48 ay üzerinden yapacağımız bir hesapta; asgari ücretlinin kredi çekebileceği en yüksek değer 15 350 TL olmaktadır. Bu kredi çekildikten sonra geri ödemeleri ise 432 TL olacaktır. Ve bu rakam da bizim tam sınır noktamızdadır. Faiz oranı arttıkça maliyet ve aylık taksitler de artacaktır. Dolayısıyla asgari ücretli bir kişinin çekebileceği en fazla kredi tutarını hesabı yapılırken her banka için ayrı hesap yapılması gerekmektedir.

Bir bankadan daha örnek verecek olursak; Ziraat Bankası ‘nın bireysel ihtiyaç kredisi faiz oranı % 1,11 ‘dir. Bu faiz oranına ve en uzun vade olan 48 aya göre asgari ücretli çalışanın alabileceği maksimum kredi miktarı 15 300 TL olacaktır.

Bu miktarlar konut kredisi olduğunda değişecektir. Çünkü konut kredisinde vadeler 240 aya kadar çıkabilmektedir. 240 ay vadeli % 1,05 orandan hemen bir hesap yapacak olursak, bu şartlarda asgari ücretli çalışanın çekebileceği maksimum konut kredisi miktarı ise 38 bin TL civarında olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here