Arkadaşıma Kefil Oldum Kredi Çekebilir Miyim?

0
208
iş geliştirme planı nasıl yapılır

Arkadaşıma kefil oldum kredi çekebilir miyim, sorusunun cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Arkadaşıma kefil olursam kredi çekebilir miyim?

Kredi kullanılırken eğer banka kredi notunu belirli seviyenin altında görürse, kredi kullanacak olan kişiden kefil isteyebilmektedir. Kredi kullanacak kişide kredi notu yüksek bir kefil bularak kredi çekebilir. Bu durumda kefil olan kişinin aklına kefil olursam kredi çekebilir miyim? sorusu gelmektedir.

Herhangi birine kefil olursanız kredi çekme imkanınız kredi notunuzun istenilen seviyede olması kaydıyla tabi ki mümkündür. Ancak kefil olduğunuzda dikkat edilmesi gereken bir durum vardır.

Kredi kullanan kişi kredilerini gecikmeli olarak ödese dahi sizin kredi notunuz bu durumdan etkilenmez. Ancak kredi kullanan kişi kredisini ödemez ve takibe düşerse bu borç kefilin üzerinde kalacaktır. Kefilin üzerinde kalan borcu ödeme zorunluluğu olduğu için kredi kefilin üzerine geçer. Kefil olan kişi eğer bu krediyi düzenli olarak öderse kredi notu etkilenmez ve başka bir kredi çekme şansı olur. Kefil olan kişi üzerindeki krediyi ödemezse bu durumda kredi notu olumsuz etkilenir ve kredi çekme olasılığı düşmeye başlar.

Bu yüzden kefil olmadan önce çok dikkatli olunmalı ve iyi karar verilmelidir.

Bir önceki yazımız olan KMH Nedir? Ne İşe Yarar? başlıklı makalemizde KMH açılımı nedir, KMH nedir ve Kredili Mevduat hesabı nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here