Aracım Çok Fazla Yakıyor Diyenler İçin 7 Tasarruf Önerisi

0
7

Türkiye maalesef akaryakıt fiyatları konusunda bayrağı elinde tutan ülkelerin başında geliyor. Bunun sebepleri arasında tabii ki ister istemez enerji kaynakları konusundaki dışa bağımlılığımız gelmektedir. Akaryakıtı bu kadar pahalı kullanan bir ülkenin vatandaşları olarak; artık bu noktada hangi araç az yakıyor, araç nasıl ekonomik kullanılır gibi taktiklere yönelmek durumunda kalıyoruz. Bu yazımızda da bu konulardan birisini ele alarak, aracım çok fazla yakıyor diyenler için 7 tasarruf önerisinde bulunmaya çalışacağız.

  • Bagajın Boşaltılması

Türk milleti olarak en önemli özelliklerimizden birisi de aracın bagajında her türlü durum için her türlü malzemeyi bulundurmaktır. Hele hele söz konusu piknik ise; araçta her daim acil piknik seti bulundurulur. Araçta bulunan her fazla yük ise; aracın yakıt sarfiyatını artıracaktır. Bu nedenle bagajdaki gereksiz malzemelerin muhakkak gerekmedikçe yüklenmemesi gerekmektedir. Kısa vadede hissedilmese de uzun vadede tasarrufu hatırı sayılır meblağlara ulaşacaktır.

  • Aracın Bakımlarının Zamanında Yapılması

Bakımı yapılmayan ve hor kullanılan araçlar her zaman, bakımı zamanında yapılanlara nazaran daha fazla yakacaktır. Dolayısıyla araç kullanırken yakıttan tasarruf edilmesinde araç bakımı da oldukça önem arz etmektedir.

  • Lastiklerin Havasının Ayarlanması

Araçlar tekerlek üzerinde hareket ettiği için tekerleklerin sürtünmesi ile aracın yakıt sarfiyatı arasında yakın ilişki bulunduğu için; lastiklerin basınçları da önemlidir. Lastik havalarının  ne çok fazla ne de çok az olması gerekir. Optimum seviyede tutulması, bunun için fabrika verilerine göre basınçta hava verilmesi uygun olacaktır.

  • Gereksiz Klima Kullanımı

Klimanın benzin sarfiyatını artırıp artırmadığı konusu sürekli tartışma götüren bir konu olsa da; işin mantığına bakıldığında, klima enerji harcadığı için bu enerjinin de bir şekilde üretilmesi gerektiğinden yakıt sarfiyatına etki etmediği iddiası pek doğru değildir diyebiliriz. Dolayısyla yakıt sarfiyatını düşürmek için gereksiz klima kullanımından kaçınılması gerekmektedir.

  • Ani Hızlanmalar ve Agresif Kullanım

Yine aracın benzin ibresini aşağıya çeken önemli hususlardan birisi de aracın agresif bir şekilde kullanılarak, ani hızlanmalar yapılmasıdır. Bu şekilde aracınızı zorlayarak yapacağınız manevralar, aracınızın normal devrinde yaktığına nazaran birkaç kat daha fazla yakıt tüketmesi anlamına gelecektir. Tabii ki  yol şartlarının gerektirdiği durumlarda böyle bir manevra yapılması gerekiyorsa yapılacaktır. Ancak aracı sürekli bu şekilde kullanmaktan kaçınmak gerekir.

  • Aracın Devirli Kullanılması

Özellikle yeni nesil araçlarda ne zaman vites değiştirilmesi gerektiğine dair uyarı sistemleri bulunmaktadır. Bu sistemleri takip edip, böyle bir sistem yoksa da aracınızın motor sesine göre fazla zorlamadan ancak çok düşük devirlerde de kullanmadan optimum seviyede; ki bu seviye genelde 2500 – 3000 devir arasıdır, kullanmak yakıt sarfiyatı açısından en doğrusu olacaktır.

  • Doğru Akaryakıt Seçimi

Kesinlike her akaryakıt firmasından akaryakıt almamak gerekir. Ucuz diye alacağınız akaryakıt bazen size çok daha az km yaptıracaktır. Üstelik içine karıştırılan malzemelerden dolayı da motorunuza bile zarar vermesi söz konusu olacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Emlak Konut Borç Sorgulama başlıklı makalemizde Emlak Konut ve emlak konut nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here