Araç Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

0
6
Ödenmeyen Taşıt Kredisi

Araç kredisiyle bir araba aldınız ve bir kaç ay sorunsuz ödediniz ancak taksitleri ödeyemez duruma geldiniz. Bu durumda kredi aldığınız banka hangi işlemleri yapar? Kredi ile aldığınız otomobili sizden geri alır mı? Kaç ay üst üste kredi taksiti ödenmezse yasal işlem başlatılır ve hangi işlemler yapılır.

Taşıt Kredisi alınan banka, 2 ay kredi taksitinin ödememesi halinde noter aracılığıyla 2. ayın sonunda ihtarname çekecektir. Bu ihtarnameyle taşıt kredisinin ödememiş olduğunuz 2 aylık borcunuzu ödemenizi isteyecektir. Bu ihtarnameden sonra taşı kredisinin taksitlerini yine ödenmezse 3. ayın sonunda banka noter aracılığı ile yine bir ihtar gönderecektir. Banka çektiği son ihtarname ile tüm kredi tutarını istemektedir. Banka o zamanda kadar ne kadar ödeme gerçekleştirildiyse o tutar borçtan çıkartılarak kalan borç talep edilecektir.

Noterden gelen 3. ihtarnameden sonra taşıt kredisi borcunu bankaya ödemediyseniz bank taşıt kredinizi ödemediğiniz için kredi dosyasını avukata verecektir. Banka, vekili olarak gösterdiği avukat ile bu süreçte aracı satışa çıkarabilecektir. Avukat aracın satışını gerçekleştirdiğinde kendi masraflarını tahsil edip, geri kalan kısmıylada bankaya o ana kadar ödenmemiş olan taşıt kredisinin tüm tutarlarını karşılayacaktır. Masraflar alındıktan sonra aracın satışından kalan para olursa, bu para taşı kredisini çeken kişiye verilir.

Araç kredisi ile araç aldığınızda aracın borcu bitene kadar aracın bankaya rehinli olduğu unutulmamalıdır. Aracı almak için bankadan kredi çektiğinizde kredi çektiğiniz banka aracın ruhsatına rehin koydurmaktadır. Böyle durumlarda kredi borcu aksatıldığında ruhsattaki rehin işleme konularak satışı yapılabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here