Arabuluculuk Nedir? Ayrıntılar ve Bilinmesi Gerekenler

0
7
Arabuluculuk Nedir?

Her yıl yüzbinlerce dava dosyanın açıldığı ve davaların yıllarca sonuçlanamadığı bir ortamda eleştirilerine konu olan arabuluculuk sistemi ile ise ilgili kafalar karışık. Sayıları 600 seviyesinde olan arabulucular 15 Kasım’dan itibaren çalışmalara başladılar.

ARABULUCULUK NEDİR?

Davalı durumda olan veya dava açmak üzere olan kişilerin, uyuşmazlıklarını, bir arabulucu eşliğinde çözüme kavuşturmaya çalıştıkları sürece arabuluculuk denir. Arabulucu tarafsız ve bağımsız bir kişi olmalı. Taraflardan birisiyle ciddi bir bağı olması halinde arabuluculuk yapması uygun değildir. Arabuluculuğun en önemli özelliği isteğe bağlı olmasıdır. Arabuluculuğa başvuranlar diledikleri an bu süreci sonlandırabilir. Taraflar başladıkları arabuluculuğu bitirmek zorunda değiller.

NASIL BAŞVURULACAK?

Bir uyuşmazlık konusu olan kişi, mahkemeye gitmeden önce Adalet Bakanlığısitesindeki güncel arabulucular listesinde, bulundukları yerlerdeki arabuluculara ulaşabilirler. Aynı zamanda, dava açıldıktan sonra da, mahkeme üyeleri de, davalılara arabuluculuk sistemi hakkında bilgi vererek arabuluculuk sistemini önere bilir ancak herhangi bir kişiye yönlendiremez. Öte yandan arabulucuların güncel listesi de Adalet Bakanlığı’nın sitesinde yer alıyor.Hangi ilde kim arabulucu bu listeden ulaşılabilir.

KİMLER ARABULUCU OLABİLİR?

Türkiye’de arabuluculuğu, sadece Adalet Bakanlığı arabuluculuk siciline kayıtlı arabulucular yapabilecek.Hukuk Fakültesi mezunu olan ve mesleğinde en az beş yıllık deneyime sahip kişiler arabulucu olabilir. Hukuk fakültesi mezunu olmayanlar arabuluculuk yapamaz.Arabulucular sicil ve denetim bakımından Adalet Bakanlığı’na bağlı olacak. Tarafsız davranmayan arabulucu Bakanlığa şikâyet edilebilecek.

ÜCRET EŞİT ÖDENECEK

Taraflar arabulucunun ücretini ve masraflarını eşit ödeyecek. Para ile ölçülebilen olan uyuşmazlık konularında, örneğin 25.000 TL’lik bir olayda taraflar arabulucuya yüzde 6’lık ücreti eşit ödeyecek.
Para ile ölçülemeyen olaylarda ise arabulucunun ücreti saat ücreti olarak ödenecek. Bu ücret, aile hukuku, işçi-işveren ve tüketici uyuşmazlıklarında arabulucuya  taraf başına saatlik (ilk üç saate kadar) 120 lira, takip eden her saat için 90   lira ödenecek.  Ticari uyuşmazlıklarda saatlik (ilk üç saate kadar) 240, takip eden her saat için 180, ticari uyuşmazlığın taraflarının tümü sermaye   şirketiyse saatlik (ilk üç saate kadar) 290, takip eden her saat için 220 lira ödenecek. Diğer  tüm uyuşmazlıklarda saatlik (ilk üç saate kadar) 150, takip eden her saat için 110 lira olacak şekilde belirlenmiştir.

HANGİ KONULAR GÖTÜRÜLEBİLİR

Bütün kredi sözleşmeleri, alım satım sözleşmeleri, tüketici uyuşmazlıkları, eser sözleşmeleri, kira uyuşmazlıkları, işçi alacakları, deniz ticareti ve sigorta uyuşmazlıkları, marka-patent uyuşmazlıkları, boşanmadan sonraki mal paylaşım uyuşmazlıklar gibi konuların yanı sıra. Taksirle yaralama, silahsız kasten yaralama, hakaret, tehdit, konut dokunulmazlığının ihlali, ticari sırrın açıklanması gibi şikâyete bağlı suçların işlenmesi nedeniyle istenecek tazminatlarda arabulucuya gidilebilecek.

SİSTEMİN YARARLARI

Açılan bir dava en erken ortalama 8 ay veya ortalama 4 yılda çözülüyor. Ancak arabuluculukta bu süre 3 saat ile bir hafta arasında sonuca bağlanabiliyor.Mahkeme’de dava açılmasına kıyasla arabuluculukta masraf daha düşük kalıyor.Sistem sayesinde yargının da iş yükü azaltılmış olacak.

Bir önceki yazımız olan 65 Yaş Maaşı Nasıl Alınır? 2020 Yaşlılık Aylığı Ne Kadar? başlıklı makalemizde 65 yaş aylığı hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here