Akıllı Kimlik Kartı Nedir ve Nasıl Alınır?

0
7

Günümüzde Devlet dairelerindeki çoğu işlemde teknolojinin daha fazla kullanıldığını görmekteyiz. E devlet portalı, MERNİS sistemi, MERSİS sistemi, UYAP sistemi, TAKBİS sistemi gibi bir çok alanda devrim niteliğinde uygulamalar hayata geçirilmiş durumda. Bu uygulamaların yanına şimdi de akıllı kimlik kartı eklendi. Eski nüfus cüzdanlarımız yerine tüm bilgilerimizin içerisinde bulunduğu çipli yeni nesil akıllı kimlik kartlarına geçiş süreci başladı. Şimdii sizlere Akıllı Kimlik Kartı Nedir ve Nasıl Alınır kısaca anlatmaya çalışalım.

Yeni Kimlik Kartı Nedir

Akıllı kimlik kartı; içerisinde çip bulunan, bu çip vasıtasııyla kimlik sahibi olan kişiye ait bir çok bilgiye ulaşılmasını sağlayan, taklit edilemeyen, PIN kodu denilen bir şifre vasıtasıyla kullanılabilen, yaklaşık olarak kredi kartı boyutlarında olan bir kimlik kartıdır. Bu kimlik kartı sayesinde kamu kurumlarındaki bir çok işlemimiz çok daha kısa sürede halledilecek, bir nevi bürokratik süreçler daha aza indirgenecektir.

Yeni Kimlik Kartı Nasıl Alınır?

Yeni nesil akıllı kimlik kartınızı alabilmeniz için ilgilii Nüfus Müdürlüklerine başvurmanız gerekmektedir. Başvuru öncesinde randevu alınması işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Başvuru için gereklii belgeleri de size hemen hatıırlatalım.

Başvuru için Eski kimlik belgeniz, biyotmetrik fotoğraf  yeterli olacaktır. Varsa yanınızda pasaport, ehliyet, avukat kimlik kartı, asker kimlik kartı, muhtarlıktan alınacak kimlik belgesi de bulundurabilirsiniz. Biyometrik fotoğrafları ise fotoğrafçıdan çektirebilirsiniz. Fotoğrafçıda fotoğraf çektirirken yeni akıllı kimlik kartı olduğunu söylemeniz yeterli olacaktır. Çünkü fotoğrafçılar sürekli olarak bu fotoğraflardan çektikleri için ne yapmaları gerektiğini iyi bilmektedir.

Yeni Kimlik Alınırken Ne Kadar Para Ödenir

Kimlik kartınızı eğer değiştirmek istiyorsanız; yani kayıp durumu yok ise; bu durumda 2017 yılında kimlik yenileme için alınmakta olan 16 TL ücreti ödemeniz gerekmektedir. Eğer kimlik kartınızı kaybettiğinizden dolayı yeni kimlik kartınızı çıkarttırmak istiyorsanız bu durumda 32 TL ödemeniz gerekecektir. Bu iki durumun yanı sıra evlilik sonrası eşlerin kimliklerinin yenilenmesi sırasında da 16 TL ücret alınmakta, eskiyen kimliğin yenilenmesi durumunda da 16 TL alınmaktadır. Eğer yeni doğan bir çocuğunuz varsa ve bu çocuk için bir kimlik çıkarttıracaksanız bu durumda da sizden herhangi bir ücret alınmayacaktır.

Kimlikler 10 Yıl Geçerli Olacak

Çıkarttığınız yeni kimliğinizin geçerlilik süresi 10 yıl olarak belirlenmiş durumda. 10 yılını dolduran kimliklerin yine ilgili Nüfus Müdürlükleri ‘ne başvuruda bulunularak yenilenmesi gerekiyor. Yani yeni kimliklerin ömrü 10 yıl diyebiliriz.

Ne Zamana Kadar Başvurulacak

Yeni kimliklerin değiştirilmesi için belirlenmiş olan son süre 2020 yılıdır. 2020 yılına kadar eski kimliğinizi Nüfus müdürlüklerine giderek değiştirebilirsiniz. Bu süreden sonra ise yine değişiim işlemleri yapılabilecektir ancak muhtemelen değiştirmeyenler hakkında bazı ceza işlemleri uygulanması mümkün olabilir.  Ancak vatandaşlarımızın 2020 yılına beklemek yerine yeni kimliklerini çıkarttırma konusunda çok fazla ilgili olduğunu söyleyebiliriz. Nüfus Müdürlüklerinde şu an ciddi bir yoğunluk var. Hafta sonu açık olan ve mesaiye kalan müdürlükler olduğu biliniyor.

Bir önceki yazımız olan Emlak Konut Borç Sorgulama başlıklı makalemizde Emlak Konut ve emlak konut nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here