65 Yaş Maaşı Nasıl Alınır? 2019 Yaşlılık Aylığı Ne Kadar?

65 Yaş Maaşı Nasıl Alınır? 2019 Yaşlılık Aylığı Ne Kadar?

65 yaş aylığı almak kolaylaşıyor. Bu aylığı almak için şart olan koşullar değişiyor. Meclis’te görüşülen tasarı yasalaştığında, 65 yaş aylığı almak için, hane içindeki herkesin değil, kişi ile eşinin geliri hesaplanarak aylık verilmesine karar verilecek.

Mevcut Sistem

Mevcut sistemde; 65 yaş aylığı alabilmenin 3 koşulu bulunuyor.

  • 65 yaşını doldurmuş olmak.
  • 65 yaşını doldurmuş olan kişinin hiçbir sosyal güvencesinin olmaması(emekli maaşının olmaması, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan dul veya yetim aylığı almaması) ve herhangi bir işte çalışmaması gerekiyor.
  • 65 yaşını doldurmuş olan kişinin yaşadığı hanenin gelirinin belirlenen sınırın altında kalması gerekiyor.

Belirlenen bu sınır, asgari ücretin net tutarının 3’te 1’inin altında olması gerekiyor. Hesaplama yapılırken 65 yaşını doldurmuş kişinin yaşadığı evdeki toplam gelir, evde yaşayan kişi sayısına bölünüyor. Eğer çıkan rakam asgari ücretin net tutarının 3’te 1’inden az ise aylık bağlanıyor.

Yeni Sistem Nasıl Oldu?

Mevcut sistemdeki üçüncü koşul 65 yaş aylığı bağlanması açısından sıkıntı oluşturuyordu. Aynı evde çocuklar ve torunlar yaşıyorsa, bunların da gelirini toplam hane gelirine ekleniyordu. Böyle olunca aynı evdeki çocuklar ya da torun işe girerse, çocukların ve torunların gelirinde artış olmuşsa bu da aylığın kesilmesine neden oluyordu.

Yeni sistemle birlikte, 65 yaş aylığı bağlanırken kişinin sadece kendisi ile eşinin geliri hesaplanacak. Böylece çocuklar, torunlar gelir artışı elde etti ya da işe girdi diye aylık kesilmeyecek.

65 Yaş Maaşı Almak İçin Nereye Başvuru Yapılır?

Öncelikle Valilik veya Kaymakamlıklara bağlı defterdarlık veya mal müdürlüklerinden alınanbaşvuru formu doldurulur. Daha sonra il veya ilçe idare kurulu tarafından verilen muhtaçlık kararı belgeleri alınır. Alınan belgeler Sosyal Güvenlik Kurumu’nun, Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü’ne teslim edilir.SGK alınan belgeleri inceler ve yaşlılık maaşı alıp almayacağınıza karar verir.

2019 Yılı 65 Yaş Maaşı Ne Kadar?

65 yaş maaşını almayan hak kazanalar, ilk maaşlarını, Türkiye genelinde herhangi bir T.C. Ziraat Bankası şubesinden, daha sonraki ödemeler ise Türkiye genelindeki herhangi bir PTT şubesinden alabilirler. 65 yaş aylığı Mart, Haziran, Eylül ve Aralık olmak üzere 3 ayda bir 784 lira olarak ödenmektedir.

65 Yaş Maaşı Nasıl Alınır? 2019 Yaşlılık Aylığı Ne Kadar?
5 (100%) 1 oy

Bir önceki yazımız olan Süt Parası başlıklı makalemizde Süt parası alma hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın