60 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Olmaz

0
7

Tüketicilerin kredi konusunda karıştırdığı bazı konular vardır. Bu konular genelde kredi türlerinin farklı özellikler taşıyor olması nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Konut kredisindeki uzun vade sürelerini bireysel ihtiyaç kredisinde de uygulanıldığı düşünülmektedir. Örneğin; tüketicilerde 60 ay vadeli ihtiyaç kredisi olduğu yönünde bir düşünce bulunmaktadır. Ancak bu doğru değildir. Çünkü 60 ay vadeli ihtiyaç kredisi olmaz. Buna mevcut kanuni düzenlemeler müsaade etmemektedir.

Bireysel ihtiyaç kredilerinde vade süresinin azami süresi 48 ay olarak belirlenmiştir. Hatta bu süre 36 ay idi ancak yapılan son düzenleme ile tekrar 48 aya çıkarıldı. Tabii ki bu tekrar 60 aya çıkmayacağı anlamına da gelmiyor. Burada devletin bu konuda yapacağı düzenlemeler önem arz etmektedir. Örneğin; daha önceden bireysel ihtiyaç kredilerinde vade süresi 48 ayken 36 aya indirmiş daha sonra da son düzenleme ile tekrar 48 aya çıkarmıştır.

Vade Süreleri Neden Uzatılmıyor

İhtiyaç kredilerinde vade sürelerinin uzun tutulmamasının sebebi olarak; vatandaşların düşük taksit miktarından dolayı sürekli olarak kredi çekmesine ve dolayısıyla da ödenemeyecek borçlara girmesine engel olmak amaçlanmaktadır. Devlet de bu konuda kanuni düzenlemeleri yaparak vatandaşa belirleyici bir yol çizmektedir.

Süreler Neden Bir Kısalıyor Bir Uzuyor

Vade süresinin daha önce 48 ay iken 36 aya indirilmesi daha sonra ise tekrar 48 aya çıkarılmasının sebebi de tüketiciler tarafından merak ediliyor. Bunun en önemli sebebi ister istemez piyasa koşulları olarak açıklayabiliriz. Örneğin; ilk etapta 48 ay olan vade süresinin  36 aya indirilmesinin sebebi; vatandaşın kredi çekme konusunda biraz ayarı kaçırması, borçlanma miktarının artması idi. Bunun bir sonucu olarak devlet tarafından müdahale gelerek vade süreleri 36 aya indirilmişti. Sonrasında ise tekrar 48 aya neden çıkarıldığına bakacak olursak; bu durumda da o dönem için piyasalarda yaşanana daralmanın ve soğumanın, yerini sıcak ve hareketli bir piyasaya bırakması amacıyla olduğunu görmekteyiz. Kredideki vade  süresinin piyasaya nasıl bir hareketlenme getireceğini de merak eden okurlarımız olacaktır. Bunun açıklaması ise; vade süresinin uzaması ile birlikte kredi çekme potansiyelinin artması, çekilen bu kredilerin de piyasada harcanacak olması, yapılan harcamalar ile pazarların ve ekonominin ısınacağı konusudur.

İhtiyaç Kredileri Tekrar 36 Aya Düşer mi

İhtiyaç kredilerindeki vade süreleri ile ilgili olarak birkaç defadır düzenleme yapılıyorken, tekrar ihtiyaç kredilerinde vade sürelerinin 36 aya düşüp düşmeyeceği de vatandaş tarafından merak edilen bir husus. Ancak bu aşamada şu an için böyle bir vade süresindeki kısalmaya gidilecek bir planlama ve çalışma olmadığını, mevcut ekonomik verilerin de böyle bir düzenlemeye gidilmesi için gerekli bir ortam bulunmadığını söyleyebiliriz. Yine de bir gecede böyle bir düzenleme ile karşılaşırsak da çok fazla şaşırmamak gerekiyor. Ülkemizde gündem çok kısa sürede değişebiliyor ve yine çok kısa sürelerde kararlar alınabiliyor.

Bir önceki yazımız olan Emekliye Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizde emekliye kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here