20 Yıl Vadeli Konut Kredisi Ne Zaman Başlıyor? Faiz Oranları Ne Kadar?

1
21
240 ay - 20 yıl vadeli ev kredisi

20 yıl vadeli konut kredisi ile ev almak isteyen vatandaşlar için yeni bir umut kapısı olacak. Şubatın ilk haftası itibariyle 20 yıl vadeli konut kredisi için harekete geçmesi planlanıyor. Vadenin artması ile kredi faizinin fazlalaşmasının da önüne geçmek isteyen yetkililer, bu imkanlarla birlikte konut satışlarında artış yaşanmasını umuyor. İşte 20 yıl vadeli konut kredisi hakkında detaylar yazımızda.

Emlak Konut GYO önderliğindeki kampanyanın şubat ayının ilk haftası başlaması ve mart sonuna kadar devam etmesi planlanıyor. Bu kampanya ile markalı konutlar ilk kez 20 yıl (240 ay) vade ile satılacak. Yeni kampanya ile faiz oranları Ağustos 2016’da yapılan ilk kampanyaya oranla daha da avantajlı olacak. Geçen yıl 120 ay 0.70 faiz oranı ile satış yapılmıştı. Bu defa 120 ayda 0.50’den düşük faiz oranı hedefleniyor. 240 ayda ise 0.70 civarı için çalışılacak.

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, “Bu kampanya ile vadeyi uzatıp, faizi daha da düşürmeyi hedefliyoruz. Emlak Konut, bankalar ve gayrimenkul geliştiren firmalar hepsi üzerine düşen fedakârlığı yapacak. Ev almak hiç bu kadar avantajlı olmamıştı. 45-50 gün sürmesi beklenen yeni kampanya ile alt ve orta gelirli vatandaşın da ev sahibi olmasını hedefliyoruz” dedi. 15 bin konutun bu kampanya ile satışa çıkacağını düşünülmektedir.

Merkez Bankası’nın düzenlemelerinden destek bulan konut piyasası bu kez Emlak Konut GYO’nun vade ve faiz hamlesiyle 2017’de de destek bulmayı umuyor. Detaylarının henüz açıklanmadığı projede hem düşük faiz hem de uzun vade avantajı dikkati çekiyor. Projeye göre, 20 yıl (240 ay) vade ve düşük faizle konut satışı yapılması planlanıyor. Bilindiği gibi, uzayan vade ile taksit tutarları düşüş gösteriyor. Ayrıca yapılan açıklamada, henüz resmiyet kazanmamakla birlikte faizlerin de yüzde 0,70 ve altına çekilmesi için bankalarla görüşmeler yapılacağı belirtildi.

Faiz oranlarının uzun vadede yüzde 0,70’in altına çekilmesinin maliyeti büyük oranda azaltacağını bilinirken, dar ve orta gelirlilere de hitap edebilecek bir düzenlemede satışlardaki artışla birlikte konut piyasasında daha güçlü bir canlanma görülebileceğini, bunun da büyümeyi de azımsanmayacak ölçüde destekleyeceğini bildirdi.

Bir önceki yazımız olan 65 Yaş Maaşı Nasıl Alınır? 2020 Yaşlılık Aylığı Ne Kadar? başlıklı makalemizde 65 yaş aylığı hakkında bilgiler verilmektedir.

1 YORUM

  1. 20 yıl vadeli konut kredisi şuan da mevcut mu? ve faiz oranları ne? devlet bankaları veriyormu? çok soru sordum fakat ev alacağım için çok önemli bir mevzu…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here